În Argeş, peste 5.500 de elevi de clasa a opta au începul luni, 23 februarie simularea Evaluării Naţionale.
Este al doilea an consecutiv când elevii de clasa a VIII-a susţin la nivel național aceste examene de final de ciclu gimnazial.
Prima probă scrisă a fost cea de Limba şi literatura română.
Urmează matematica marți, 24 februarie și, acolo unde e cazul, Limba şi literatura maternă, pe 25 februarie.
Pe 6 martie vor fi afișate rezultatele.
Elevii înscriși la începutul anului în clasa a opta și, deci, potențialii parcicipanți la simulări, în principalele orașe ale Argeșului, sunt: Piteşti-1536, Mioveni-306, Curtea de Argeş-267, Costeşti-104, Câmpulung-356
























Lasă un răspuns