Piteștenii care doresc tăierea sau toaletarea arborilor şi arbuştilor trebuie să depună o cerere la Primărie, care să cuprindă datele de identificare ale solicitantului, informaţii de contact, şi expunerea pe scurt a problemelor.
În urma acesteia se va constitui o Comisie de avizare a tăierilor de arbori de pe terenurile aparţinând domeniului public al municipiului Piteşti.
Comisia va analiza cererile care au ca obiect tăieri de la bază, tăieri de întreţinere sau de corecţie ori alte intervenţii asupra arborilor şi arbuştilor aflaţi pedomeniul public sau privat al municipiului Piteşti şi le va aviza sau le va respinge, motivat.
Tăierile de întreţinere şi cele de corecţie a arborilor/arbuştilor se execută numai în perioada de repaus vegetativ, mai exact între 15 noiembrie – 31 martie.
În perioada de vegetaţie, astfel de lucrări se aplică numai ramurilor uscate care pot fi uşor identificate. Fac excepţie de la tăiere nucii aflaţi pe domeniul public sau privat al municipiului Piteşti.

























Lasă un răspuns