Fostul ministru Monica Iacob Ritzi află luni dacă va fi arestată în dosarul 2 Mai.
Cu câteva ore înainte de a afla sentința, Monica Ritzi, mamă a doi copii, a postat pe blog un text sfâșietor.
Iată un fragment.
Voi spera pana in ultima clipa ca aceia care vor decide soarta mea si a copiilor mei, vor vedea si vor cantari mai mult decat instanta de fond probele aflate la dosar. Voi spera ca se va tine cont si de probele noi pe care instanta de fond nu le-a vazut.
Copiii mei au nevoie de mama, acasa.
Altarul de sacrificu are nevoie de al 13 – lea ministru …
Sunt aspecte pe care nu as fi vrut sa le spun niciodata instantei, dar avocatul m-a convins ca e mai bine sa depunem si documentele medicale, pe langa probele depuse la dosar. Mi-as dori ca nu aspectele medicale sa primeze in decizia instantei ci probele din dosar care dovedesc nevinovatia mea, dar am depus si rapoartele medicale instantei pentru a dovedi ca, din pacate, situatia mea medicala este foarte grava.
Numai Dumnezeu stie cate zile mai am de trait, dar ma rog Lui ca acele zile sa le traiesc langa copiii mei, acasa.
Sper sa nu am soarta bunicii … ma intreb daca ma va mai recunoaste fetita … ce as putea sa ii spun baietelului meu de 4 ani si 9 luni … m-am oprit din scris si am plecat cu lacrimi in ochi sa il tin in brate pana adoarme…
Tot textul aici: http://www.monicaridzi.ro/

























Lasă un răspuns