Președintele Klaus Iohannis nu a folosit prilejul revenirii sale în țară după participarea la marșul solidarității de la Paris pentru a exprima un real mesaj către națiune în condițiile unui prezent tensionat și ale unui viitor nesigur.
Iohannis a fost în mod intenționat succint și, după opinia noastră, banal.
Iată principalele declarații, transcrise de Hotnews:
•Marsul solidaritatii a fost un semn al hotararii noastre de a lupta impotriva extremismului de orice fel
•Nu au participat doar europeni, doar crestini, ci si musulmani, evrei, atei, agnostici
•Am discutat cu dna cancelar Merkel, cu dl Junker, cu dl Tusk, cu premierul Olandei, cu premierul Israleului si multi altii
•Doresc sa folosesc acest prilej sa ii multumesc presedintelui Frantei pentru invitatie si pentru calduroasa primire
•Ma bucur ca ma putut sa ii fiu alaturi in ceste momente grele.

























Lasă un răspuns