Prostul Nostru și Deșteptul Lor

Mă mănâncă rău să îl apăr pe Victor Ponta.

Așa am procedat vreme de 25 de ani, de când sunt jurnalist liber și am propria mea gazetă.

Când mai mulți îl băteau pe unul slab, am sărit în ajutorul lui.

Partea proastă este că oricâtă bătaie ar lua Ponta, toată lumea va zice că o merită. A fost atât de golan, de mincinos, de cinic, încât îl lași să o încaseze.

Șansa lui Victor Ponta de a deveni victimă este zero.

Întrebarea ar fi dacă, în realitate, este sau nu victimă.

Nu, nici în realitate nu e victimă.

Totuși, atrag atenția asupra faptului că în aceste zile se pune în aplicare ultimul punct din scenariul înlocuirii Prostului Nostru cu Deșteptul Lor.

Prostul Nostru e Victor Ponta. Lui îi pretinde FMI să semneze pentru un deficit bugetar de 0,9 %. Un buget cu un asemenea deficit ar arăta monstruos. Singura variantă ar fi ca Prostul Nostru să demisioneze urgent, Deșteptul Lor să desemneze un alt premier, iar prima faptă de arme a acestuia să fie obținerea unui deficit bugetar de minim 1,4 %.

Pe comisarul.ro a apărut știrea că miercuri Ponta va prezida ultima sa ședință de guvern. Altfel spus, Comisia Europeană controlată de Germania nu va ceda la negocieri și îl va constrânge pe Prostul Nostru să demisioneze pentru a-i da întreaga putere Deșteptului Lor.

Lumea comentează în funcție de cuvintele Prost și Deștept, nimeni nu se leagă de alte amănunte.

Deșteptul îl bate pe Prost, să-i fie de bine Prostului.

Care e Al Nostru și care e Al Lor, se pare că nu mai contează și asta datorită unei situații. 

Prostul Nostru era și el Deștept.

Deșteptul Celorlați, mai de la răsărit.

Cum analiza se împotmolește aici, vă propun o ieșire surpriză. Iată poezia Plângerea țării scrisă/culeasă de Vasile Alecsandri:

                        Frunză verde de negară,

                        Vai! sărmană biata ţară,

                        Cum te-ajunge focul iară!

                        Ruşii vin, te calicesc,

                        Nemţii te batjocoresc

                        Şi ciocoii te hulesc!

                        Nu mi-e ciudă de străini,

                        Cât de pământeni haini,

                        Că tu dragă le-ai fost mumă

                        Şi ei singuri te sugrumă!

                        Nu mi-e ciudă de muscali,

                        Nici de nemţii bocăncari

                        Cât mi-e ciudă de ciocoi

                        Că te lasă la nevoi

                        De ţipă sufletu-n noi.

                        Frunză verde de neghină,

                        Vai ş-amar de-a ta grădină!

                        Cea grădină cu flori plină!

                        Cum o calcă, cum o strică

                        Nişte iezme fără frică!

                        Cum îi smulge florile

                        Şi-i pradă rodurile!

                        Frunză verde de mohor,

                        Vai de sânu-ţi plin de dor,

                        Cât e el de hrănitor

                        Şi la iepe căzăceşti,

                        Şi la câini flămânzi nemţeşti,

                        Şi la pilafgii turceşti,

                        Şi la râme ciocoieşti!

                        Sărăcuţ de maica mea,

                        Cui a fi milă de ea?

                        Sărăcuţ de locul meu,

                        Când l-a scăpa Dumnezeu?

                        Hai, copii, la cei stejari

                        Să tăiem niscaiva pari,

                        Ţara să ne-o ţărcuim

                        Şi de iezme s-o ferim!

 

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…
Constantin Rădulescu: ​”CAV-ul de la Frâncești a ajuns la final. În acest moment suntem în…

Proiecte aproape de final, verificări înainte de recepție! ​Astăzi, am fost la Frâncești, unde construirea Centrului de Colectare prin Aport…

Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn
Constantin Rădulescu Președintele CJ Vâlcea, prezent la slujba oficiată la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Zi de praznic la Mănăstirea Dintr-un Lemn Mănăstirea Dintr-un Lemn este unul dintre cele mai frumoase lăcașuri sfinte din județul…

Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari
Cadastrarea gratuită avansează în Ocnele Mari

Vă aducem la cunoștință faptul că primul proiect privind cadastrarea gratuită a fost finalizat. Cărțile funciare aferente imobilelor situate pe…

Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș
Ambasadorul Republicii Cuba în România, vizită oficială în Argeș

Excelența Sa Alexander Valentin Rodriguez Salazar, Ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Cuba în România, a efectuat o vizită oficială…

Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești
Joi, 25 iunie, se oprește apa pe o stradă din Pitești

Societatea Apă Canal 2000 SA va sista furnizarea apei potabile în municipiul Pitești, str. Oituz, în ziua de joi, 25…