România a dat culturii universale pe Tristan Tzara, Urmuz și Eugen Ionescu.
Tot țara noastră dragă este pe cale să dea lumii încă o capodoperă, dadaistă și absurdă, în materie de drept.
Înalta Curte de Casație și Justiție continuă să se ocupe de compatibilitatea/ incompatibilitatea președintelui ales Klaus Iohannis.
E ca și cum ți-ar cere nevasta buletinul în noaptea nunții ca să vadă dacă nu cumva a expirat.
La fel de kafkian se comportă justiția atunci când dă condamnări pentru fapte de corupție fără să le ia banii corupților, dar asta este o altă poveste de adormit românii. Te închid pentru furtul mașinii dar îți las mașina să te plimbi când scapi.
În vremea asta, presa se întreabă, textual:“Cînd va avea loc meciul dintre Simona Halep şi Klaus Iohannis ? Ce spune preşedintele ales al României ?”
Nu știi nici măcar atâta lucru ?
Înseamnă că ești pesedist și ții cu Ponta.
Bacovia dixit:
„Prin asta ești celebră-n Orient,
O, țară tristă, plină de humor…”
Nu ați înțeles ? Țara e tristă, dar justiția are haz.
Sau, vorba lui Caragiale: viceversa.

























Lasă un răspuns