Senatorul Mircea Andrei a fost trimis de partid sa conduca PDL Arges pentru a face performanta, iar acesta a acceptat pentru ca ii plac provocarile. Avind suficienti bani incit sa ajunga familiei sale vreme de citeva generatii, Andrei a venit in Arges decis sa intre in istorie ca fiind cel care il detroneaza pe Constantin Nicolescu, patriarhul politicii locale. Atit starea de spirit cit si strategia lui Mircea Andrei au fost in mod total legate de prezenta lui Nicolescu pe tabla de sah.Retragerea Imparatului Rosu transforma judetul dintr-unul foarte special din punct de vedere politic intr-unul banal. Daca pierde, Andrei va putea da vina pe trendul partidului, daca invinge nu va culege laurii invingatorului lui Nicolescu, ba chiar i se va reprosa ca nu a reusit sa dea lovitura de gratie unei organizatii pesediste decapitate.In aceste conditii, pedelistii argeseni risca sa descopere ca Mircea Andrei devine din ce in ce mai plictisit si mai absent din joc, iar situatia sa le aminteasca de epoca Boureanu. Apoi, vor fi unii care se vor gindi ca in lipsa lui Nicolescu din ecuatie, nici macar nu era nevoie de un presedinte de la centru pentru ca lucrurile sa mearga cit de cit bine. Toate acestea pot face din butoiul cu pulbere care parea a fi politica argeseana o banala sticla cu apa plata.Singura posibilitate ca situatia sa scape de banal ar fi ca vreunul dintre pesedistii locali sa reuseasca sa-l enerveze, ori mai bine zis sa il resuscite pe Mircea Andrei. Cine s-o faca ? Mircea Draghici va fi atit de speriat de amenintarea DNA-ului incit i se vor incleste falcile, Constantin Tamaga nu e belicos din fire, Radu Vasilica se gindeste ca oricum iese din politica, singurul care l-ar mai putea mobiliza pe Andrei fiind primarul Tudor Pendiuc. Ca orice primar, Pendiuc nu va vrea insa se se aventureze prea mult in batalia politica.Retragindu-se Nicolescu, lui Mircea Andrei ii trebuie o noua miza. O miza pe care i-ar putea-o oferi presa. Combinind declaratii, facind pronosticuri pesimiste in ceea ce il priveste, presa ii poate creea lui Mircea Andrei o noua motivatie. Dar cel mai mare ajutor in situatia in care se afla l-ar putea primi Mircea Andei de la Nicolescu insusi. Citeva declaratii scapate la toamna prin ziare pot reaprinde flacara unui foc ce parea cindva mistuitor si care va deveni pina atunci aproape cenusa. Ma indoiesc insa ca Nicolescu se va hazarda sa isi compromita maretia unei retrageri cu iz shekespearean prin soape si miriieli.Oricum, la aceast ora Mircea Andei poate simti ca e prea mare pentru un razboi care tinde sa devina din ce in ce mai mic.Simbata viitoare, Andrei candideaza singur la presedintia PDL Arges si cred ca deja simte ca va iesi pe locul al doilea. Fiindca locul intii nu mai exista o data cu retragerea lui Nicolescu.
























Lasă un răspuns