Faptul ca Ungaria are o lege a presei este dezavuat de cea mai mare parte a presei din Rominia. Nu se discuta pe argumente, cu pur si simplu la modul „noi nu vrem asta, nu ne place asta”. Nu am citit inca legea maghiara, este posibil sa cuprinda exagerari si limitari nedemocratice, dar nimeni de la noi nu se refera la asa ceva. Pur si simplu, presei din Rominia ii place dereglementarea.Chiar modul in care se argumenteaza impotriva acestei legi votate de Parlamentul de la Budapeste demonstreaza contrariul a ceea ce vrea sa sustina. Iata un text vehiculat pe aproape toate canalele de stiri rominesti:” Artistul plastic Tibor Gáll, un fost dizident din Cluj, care a parasit Rominia in anul 1987, i-a declarat corespondentului RFI la Berlin, William Totok, ca personajul misterios despre care vorbeste revista „Élet és Irodalom” este „Heltai Péter, care a fost informatorul Securitatii sub acoperire cu numele de „Hegel”. Deci el este acela la care se refera redactorul sef al ziarului „Élet és Irodalom”, cind vorbeste despre noua lege a audiovizualului”Un artist plastic a declarat unui corespondent ceva despre un personaj. Sensul stirii: legea presei este de inspiratie securista. Ei bine, este vorba in cel mai bun caz despre un sofism, despre ceva neverificat dar folosit ca argument suprem im combaterea „adevrsarului”.Mai mult ca sigur, stirea e un fals.Peste o vreme, vom vorbi iarasi cu admiratie despre progresele, pe toate planurile, ale Ungariei. Fara sa recunoastem ca este posibil ca si legea presei adoptata acum sa fi contribuit la normalizarea situatiei din tara.Oricum am privi lucrurile, sa sustii ca totul trebuie legiferat in afara de presa pare cel putin absurd.
























Lasă un răspuns