In opinia lui Adrian Nastase, nu e nici o suparare, daca primul-ministru e prost, adica nu se pricepe la nimic. Avind in vedere ca Uniunea il va desemna pentru functia asta pe Victor Ponta si tinind cont ca Victor Ponta nu se pricepe la nimic din ce ar fi folositor pentru tara, declaratia lui Nastase nu trebuie sa ne surprinda.”Primul-ministru nu trebuie sa fie cel mai bun macroeconomist, nici cel mai bun specialist in cultura sau in zootehnie. El trebuie insa sa aiba o echipa foarte buna cu care sa convinga ca poate sa gaseasca solutii la problemele tarii”, zice NastaseDupa cum inteleg eu, asta s-ar traduce asa: il bagam pe prost la inaintare, iar baietii destepti, formind o echipa foarte buna, vor sta in fundal, tragind sforile. Cine vor fi acesti baieti din fundal? Pai de exemplu ar putea fi Adrian Nastase insusi, apoi caghebistul Ion Iliescu, turnatorul Dan Voiculescu, patibularul Sorin Ovidiu vintu, petrolistul Dinu Patriciu, care le vor trage sforile ministrilor Catalin Voicu, Ecaterina Andronescu, Varujan Vosganian,Liviu Dragnea, pusi in fata, de ochii pulimii, pe post de specialisti care sa convinga. Deocamdata insa, slava Domnului! guvernarea USL este doar o ipoteza, o alerta de tsunami, care ne pune in garda ca, din nou, valul de vinduti Moscovei ameninta sa inece tara.Ce ramine cert este faptul ca politicianul de la Cornu, si toata opozitia, de fapt, pe de o parte ii reproseaza lui Emil Boc ca nu se pricepe la nimic ca e prost, cum spunea unul dintre guresii opozanti, candidat la functia de prim-ministru si pe de alta parte ne promite ca vom avea in fruntea guvernului pe unul care nu se pricepe la nimic. Fostul prim-ministru vrea sa ne convinga asadar ca prostii rosii sint mai destepti decit prostii portocalii, atita timp cit lui Emil Boc i se refuza circumstantele atenuante lansate de Nastase in sprijinul lui Victor Ponta.Nu e nici o nenorocire ca incearca. Nenorocirea adevarata e ca sint destui care il cred.
























Lasă un răspuns