Alianta PNL-PC a fost contestata in instanta doar cu o zi inainte de expirarea termenului pina la care puteau fi depuse contenstatiile, lucru care provoaca grave perturbari in constituirea Uniunii Social-Liberale. Rezolvarea contestatiei si inregistrarea juridica Uniunii ar putea intirzia mai multe luni de aici inainte. Consecintele acestei aminari? Pai in Parlament nu se va constitui o noua majoritate, iar in ipoteza demisiei lui Emil Boc, Uniunea care nu exista nu-i va putea cere lui Traian Basescu sa numeasca un prim-ministru unionist. Apoi, in caz de alegeri anticipate, candidatii nu vor mai putea reclama voturile sub egida Uniunii. Cu alte cuvinte, o simpla contestatie reuseste sa darime, cel putin temporar, o constructie politica ridicata anevoie. Si acum intrebarea? Cine a depus contestatia?Evident, tribunalul nu o dezvaluie, ca asa o fi zicind legea. Dar noi putem deduce cite ceva.Cum orice ancheta incepe prin cautarea raspunsului la intrebarea „Cui foloseste?”, iata ca deja avem un cerc de suspecti oarecum bine definit. Pai e clar ca aminarea e in beneficiul Partidului Democrat-Liberal si al dictatorului Basescu. Faptul e intarit si de motivatia oarecum comica a contenstatiei, in care parca am deslusi ca se manifesta simtul umorului prezidential: Reclamantul vrea sa stie daca au fost respectate legile „privind unitatea poporului romin si daca partidele sunt in stare sa contribuie cu fapte demne pentru patria comuna”. Si mai departe:”Verificati si constatati in ce masura ACD onoreaza dispozitiile Capitolului al IV-lea din Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene, dar si disponibilitatea de a respecta Declaratia Universala a Drepturilor Omului si toate conventiile la care Rominia este parte”Pe mine unu marturisesc ca nu m-ar fi dus mintea la asa ceva, dar la urma urmei eu nu am nici un interes sa moara capra lui Ponta Antonescu Voiculescu. Asadar eu zic ca e Basescu. Evident, e vorba doar de o ipoteza, s-ar putea sa nu fie mina lui Basescu, ci, de exemplu a lui Mircea Geoana, ca si pe el il dezavantajeaza Uniunea. Sau poate a judecatorilor amenintati de Ponta cu represalii. Poate sa fie oricine, pana la urma, asa ca ma obsedeaza intrebarea: baaaa! care-ai pus cacat pe clanta la Felix la alianta?
























Lasă un răspuns