Pe liderul UTC îl chema Nicuşor, pe liderul USR îl cheamă tot Nicuşor. E o ironie a sorţii, dar ne amuzăm şi atât.
În altă parte sunt asemănările profunde.
Oamenii lui Nicuşor Dan se comport ca uteciştii.
Sunt plini de avânt revoluţionar, vin cu idei de o sfântă naivitate (exemplu: reindustrializarea României se va face punând accentul pe IT) lăsând impresia că tot ce zboară se mănâncă.
Îmbrăcaţi în uniformă (costumul de birou) sau un pic hipstereşte, nicuşorii bravează prin tinereţe precum divele prin frumuseţe.
Impresia de Legiune întoarsă cu fundul în sus e imposibil de ignorat.
Grav este că ţara lor se cheamă Multinaţionala, ea ţine loc de Ţara Promisă, de Pământul Sfânt, de pântecul mamei lor şi, bineînţeles, ţine loc de România.
Nimic despre Soros, un fel de Stalin corporatist.
Secera şi ciocanul lor: curriculum vitae şi corectitudinea politică.
Mă lăsați, copii ai durerii !
Gheorghe Smeoreanu

























Lasă un răspuns