Miroase de la o poştă a scenariu.
Aşadar, un proiect de lege prin care se hotărăşte autonomia aşa-zisului Ţinut Secuiesc nu e pus în dezbatere de preşedintele Camerei, Marcel Ciolacu, drept pentru care trece tacit la camera decizională.
Trecerea tacită este răstălmăcită imediat de Klaus Iohannis care o defineşte drept trecere asumată. Iohannis vrea să îi convingă pe români că pesediştii au votat realmente autonomia Ţinutului Secuiesc.
Să fie neglijenţa lui Ciolacu, cel căruia Codrin Ştefănescu îi cere demisia ? Posibil, dar mai degrabă suspectez existenţa unui plan securistic menit să nenorocească PSD şi pe Marcel Ciolacu.
A început imediat şedinţa Senatului, în care pesediştii vor distruge proiectul de lege.
Planul securistic a eşuat.
G.S.

























Lasă un răspuns