Ahmed Marabet este un poliţistul musulman în vârstă de 42 de ani, a fost împuşcat în cap de teroriştii care au atacat sediul publicaţiei de satiră Cherlie Hebdo. Este unul dintre cei 12 oameni care şi-au pierdut viaţa în cel mai sângeros atac terorist de pe teritoriul Franţei din ultimile cinci deceni.
Ahmed este musulman !
El nu a ofensat pe nimeni, ci și-a dat viața pentru a apăra viața altora, întâmplător creștini.
Iată de ce mă simt Ahmed.
Je ne suis pas Charlie, mais je suis Ahmed !
Nu pot ofensa, dar mă simt capabil să le apăr viața celor care ofensează.
Poliţistul Ahmed Merabet, care a încercat să îi oprească pe atacatori, fiind rănit în picior, a căzut la pământ şi, într-o ultimă încercare de a-şi salva viaţa, îi întreabă pe atacatori, cu mâinile ridicate deasupra capului: „Vrei să mă omori?”
Unul din terorişti îi spune: „Bine, şefule”, apoi îi trage un glonţ în cap.
Teroriștii nu au religie, oricât de mult s-ar revendica de la vreuna.

























Lasă un răspuns