Ioana Făcăleață, prefecta ”nebună” a Argeșului

Dați-mi voie, în introducerea unui articol cu un titlu care poate fi considerat șocant, să reamintesc faptul că Pascal de Sutter a publicat, în 2007, „Ces fous qui nous gouvernent”, la editura Les Arènes. Titlul complet este „Ces fous qui nous gouvernent : comment la psychologie permet de comprendre les hommes politiques” (Acești nebuni care ne guvernează: cum permite psihologia să îi înțelegem pe oamenii politici).

 

De Sutter este psiholog și profesor la Universitatea Catolică din Louvain-la-Neuve (Belgia) și, pe lângă expertiza sa în psihologie, a activat și în calitate de consultant în psihologie politică pentru NATO. Cartea analizează psihologia liderilor politici, combinând expertiza autorului în psihologie clinică și politologie, oferind o perspectivă asupra comportamentului și motivațiilor oamenilor politici.

 

Intru imediat în subiect, dar nu înainte de a nota o afirmație crucială a acestui autor: „Cel mai amuzant este că, dacă nebunii sunt la putere, este pentru că noi i-am pus acolo tocmai pentru că sunt nebuni”.

 

Vedeți, așadar, că termenul ”nebun” este folosit în mod ambiguu, uneori ca desemnând ceva rău, alteori, arătând o trăsătură pozitivă.

 

Era cât pe aci să scriu un articol cu titlul ”Argeșul e condus de nebuni”, adică de oameni cu trăsături atât de pregnante ale personalității încât par apucați, iar acest profil psihologic îi face să fie performanți. Am ales să amân subiectul și să notez acum câteva idei despre prefectul județului Argeș, domnișoara Ioana Făcăleață.

 

Am stat de vorbă, de curând, pentru a mă documenta, cu prefecta.

 

Subiectul principal l-a constituit situația de la Mioveni, unde aproape 180 de scări de bloc au rămas fără conexiune la gazul natural, în prag de iarnă. Nu insist asupra amănuntelor, doar observ că situația este atât de complexă juridic și organizatoric, încât a avut nevoie de implicarea Ioanei Făcăleață. Prefecta (abia mă abțin să nu pun ghilimele la acest termen feminizat) a intervenit nebunește, în sensul despre care am vorbit mai sus. I-a luat pe toți la rost, i-a pus pe toți la punct, s-a agitat, a țipat, a bătut cu pumnul în masă, i-a blamat pe populiștii din Consiliul Local. A obținut reparatori de conducte din alte județe și probabil că se va implica în adaptarea legislației. Bărbații puternici din domeniul distribuției de gaze cred că își fac cruce să nu mai dea nas în nas cu prefecta Ioana.

 

O altă problemă este desecarea lacului de acumulare de la Vidraru, care implică riscuri mari de inundații, mai ales că pe lângă albiile unor râuri au fost construite case și pensiuni cu sau fără autorizație. Situația trebuie neapărat ținută sub control în apărarea locuitorilor, dincolo de ceea ce vor face tehnicienii. Care tehnicieni, ca și cei de la gaze, cred că se roagă să scape de prefectă.

 

Chiar acum, când scriu, văd un comunicat al prefectei postat pe Facebook, din care iau un fragment care îți poate ridica părul în cap dacă nu ai chef de tensiuni: Am dispus mobilizarea tuturor instituțiilor implicate, astfel încât exercițiul să se desfășoare în deplină siguranță.

Peste 200 de oameni sunt în teren, respectiv reprezentanți ai Hidroelectrica, Administrației Bazinale de Apă Argeș–Vedea, Poliției Argeș, Jandarmeriei Argeș, ISU Argeș, ANPA, Direcției Silvice, Agenției pentru Protecția Mediului, precum și ai primăriilor Arefu și Corbeni.

Am instituit Centrul de comandă și coordonare la Primăria Corbeni, iar zona este monitorizată permanent, atât de la sol, cât și din aer, cu ajutorul a cinci drone.

Fac un apel ferm către locuitorii din zonele vizate și către turiști:

Pentru siguranța dumneavoastră, nu vă apropiați de albia râului Argeș!

Cetățenii au fost deja informați despre acest exercițiu prin adunări publice, panouri informative, anunțuri din casă în casă, iar în această dimineață a fost emis și un mesaj Ro-Alert.

Voi fi pe tot parcursul zilei în teren, alături de echipele operative, pentru a monitoriza personal desfășurarea exercițiului.

Am cerut ca toți angajații instituțiilor cu atribuții să fie prezenți în dispozitiv, gata de intervenție în orice moment. Nu voi tolera nicio abatere!

Siguranța oamenilor și a gospodăriilor este prioritatea mea absolută!

 

 

În ultimii mulți, mulți ani, Argeșul a avut prefecți de paie, iar acum, când nimeni nu se aștepta, are o prefectă ”nebună”. Cunosc pe unii cetățeni care au sesizat acest aspect și se miră că sunt apărați de Prefectură, în situația întreruperilor alimentării cu energie electrică.

 

Sincer, nu o creditam cu cine știe ce valențe pe domnișoara Făcăleață. Nici acum nu m-aș hazarda să o consider un lider. Pe de altă parte, nu am ce face și remarc aspectul că n-am știut de unde sare iepurele.

 

Ioana Făcăleață este un prefect (să lăsăm naibii cuvântul prefectă!) peste speranță.

 

Succes în continuare.

 

Gheorghe Smeoreanu

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Prins drogat la volan, în Râmnicu Vâlcea. Analizele au confirmat consumul
Prins drogat la volan, în Râmnicu Vâlcea. Analizele au confirmat consumul

Un bărbat de 39 de ani, din Budești, a fost prins de polițiști conducând drogat pe o stradă din Râmnicu…

Acuzații privind un bărbat care agasa femei în zona Nord din Râmnicu Vâlcea. Polițiștii au…
Acuzații privind un bărbat care agasa femei în zona Nord din Râmnicu Vâlcea. Polițiștii au…

O postare făcută ieri pe un grup de Facebook a atras atenția asupra unui bărbat care, potrivit autoarei mesajului, ar…

Casă făcută scrum la Vâlcea. Trei butelii cu gaz, scoase din locuință de pompieri
Casă făcută scrum la Vâlcea. Trei butelii cu gaz, scoase din locuință de pompieri

Pompierii vâlceni au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea Pesceana. La fața…

A condus fără permis prin Pitești și a ajuns în arest. Nu era la prima…
A condus fără permis prin Pitești și a ajuns în arest. Nu era la prima…

Un bărbat de 36 de ani, din Ștefănești, a fost reținut după ce a fost prins conducând o mașină pe…

F.C. Păuşeşti-Otăsău joacă, sâmbătă 29 august 2026, în prima etapă din Liga 3 Superscore, cu…
F.C. Păuşeşti-Otăsău joacă, sâmbătă 29 august 2026, în prima etapă din Liga 3 Superscore, cu…

ZI DE MECI! | ETAPA 1 | LIGA 3 SUPERSCORE  Un nou sezon, o nouă provocare! Pentru FC Păușești-Otăsău, sezonul…