Al dracu` domn Buican !

În ţara noastră dragă,  dacă eşti tânăr şi nepătat, harnic şi onest, n-ai nicio şansă să faci politică la nivel înalt. Poţi să lipeşti afişe şi nimic mai mult.

Se părea că la Rm. Vâlcea există un om care infirmă această regulă, pe numele lui Bogdan Pistol.

La un moment dat, tânărul aceasta ajunsese vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Vâlcea. Cum naiba s-a putut întâmpla acest miracol ?

Pur şi simplu, şeful său cel mare, deputatul Buican, a considerat că pe tânărul Pistol îl poate da jos când vrea, fiindcă nu va face afaceri ilicite şi deci nu va avea bani, fiindcă nu va intra în mafie şi în consecinţă nu va avea relaţii, fiindcă nu se va transforma în baron local şi, prin urmare, nu va avea pile la conducerea de la Bucureşti a partidului.

A gândit bine domn` Buican.

Când, potrivit legii, tânărul trebuia să devină preşedinte interimar al CJ, după decesul titularului, şeful l-a stopat.

Gata, ajunge cu tinereţea, onestitatea şi toate celelalte !

Unde a greşit tânărul Pistol ?

A afirmat, cândva, că îi va lua locul lui domn` Buican.

Suficient pentru a risca să-şi frângă cariera, să se aleagă  praful de 10 ani de muncă politică.

Joi seara, fără niciun motiv, domn` Buican a declarat, în plină şedinţă a conducerii judeţene a PNL, că îl va da afară din partid pe tânărul nostru.

Aşa merg lucrurile la Marele PNL care tocmai l-a promovat pe Klaus Iohannis preşedinte.

Mizeria morală şi dictatura sunt încă reguli de partid.

Totuşi, PNL Vâlcea este o organizaţie mare şi puternică, are în rândurile ei oameni de mare caracter, primari respectaţi care au simţit măgăria şi egoismul şefului.

Mai sunt şi cei veniţi din PDL care, chiar dacă nu sunt nişte sfinţi, încearcă să joace corect şi au mirosit că domn` Buican e sângeros.

Toţi liberalii vâlceni au înţeles clar că acum e sacrificat Bogdan Pistol dar le va veni şi lor rândul dacă vor scoate capul şi îl vor înfrunta pe şef.

Democraţie şi meritocraţie ?

Copilării.

Ceva îmi spune însă că stilul lui domn` Buican nu va da roade pe termen lung.

Mulţi liberali s-au simţit umiliţi şi au plecat de la şedinţa BPJ scrâşnind din dinţi.

Deocamdată, Buican e pe cai mari, dă de pământ cu cine vrea, dar lumea politică se schimbă, nu va mai accepta dictatura.

Trebuie adăugat ceva fără de care nu se poate înţelege situaţia. 

Cum va reuşi domn` Buican să-l dea afară din partid pe tânărul Bogdan Pistol ?

Destul de simplu. Va povesti la Biroul Politic Naţional că Pistol e omul mafiei vâlcene, că s-a pus la dispoziţia celor care vor să fure judeţul. Cei de la Bucureşti îl vor crede, fiindcă nu vor avea informaţii.

Într-un fund de provincie precum e Vâlcea, un tânăr cinstit, competent şi devotat partidului va fi sacrificat ca un miel şi niciun fir de păr nu se va clinti de pe capul lui Iohannis.

Fiindcă nici preşedintele ales nu va afla nimic, fiindcă are cu totul alte probleme, fiindcă nu mai e liderul PNL.

Va reacţiona opinia publică locală ?

Înclin să cred că nu.

Cândva însă, la alegerile anticipate sau la termen pentru Consiliul Judeţean, când domn` Buican va candida convins fiind de victorie, tinerii şi oamenii cu mintea deschisă din Vâlcea vor afla istoria sacrificării lui Bogdan Pistol.

Iar primarii şi toţi cei care au plecat capul ieri scrâşnind din dinţi, îşi vor aduce aminte cele întâmplate.

Până la alegeri nu mai e cale lungă.

Atunci, domn` Buican va plăti preţul nebunei de azi.

Ce se va alege însă de Bogdan Pistol ?

Până în prezent, în România, tinerii oneşti şi competenţi, cu foarte rare excepţii, nu au avut nicio şansă să se afirme în politică. 

Este de aşteptat ca şi Bogdan Pistol să fie înfrânt.

Dar dacă totuşi s-a schimbat ceva, dar dacă starea de Iohannis, cum îi plăcea lui Bogdan Pistol să spună, va face ca valorile să răzbată şi în politică ?

Deocamdată, nu avem nicio certitudine în acest sens.

Acum, ca întotdeauna, nu putem spune decât:

Al dracu` domn Buican !

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!
PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!

Astăzi sărbătorim Drapelul Național, unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității și unității noastre. Tricolorul ne amintește de istoria…

Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…
Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…

Un caz petrecut la sfârșitul lunii mai în Slatina a fost clarificat de polițiști, după mai multe săptămâni de verificări…

Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă
Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă

Primăria Municipiului Pitești continuă investițiile în modernizarea infrastructurii rutiere, prin finalizarea și recepționarea lucrărilor executate pe strada Intrarea Despina Doamna…

Undă verde pentru două fântâni publice în Ștefănești. APM Argeș a emis decizia de încadrare
Undă verde pentru două fântâni publice în Ștefănești. APM Argeș a emis decizia de încadrare

Primăria Orașului Ștefănești informează că, pentru proiectele: – „Proiectare și execuție foraj fântână publică – zona Golești” – „Proiectare și…

Zilele Slatinei aduc restricții de circulație în centrul orașului. Ce zonă trebuie evitată până luni
Zilele Slatinei aduc restricții de circulație în centrul orașului. Ce zonă trebuie evitată până luni

Șoferii care ajung în acest weekend în Slatina trebuie să țină cont de restricțiile de circulație impuse cu ocazia Zilelor…