Am citit cutremurat mesajul IPS Varsanufie, arhiepiscopul Râmnicului, de Ziua Națională.
După puține cuvinte, ierarhul a ajuns la esența sărbătorii.
Unitatea noastră ca popor are, de bună seamă, ca temelie, identitatea spirituală a noastră ca popor creștin.
Spus clar,fără floricele, fără demagogie.
A urmat adevărul cheie cu privire la viața politică și socială a țării.
A încerca în oricare fel să schimbăm valorile Neamului românesc înseamnă a încerca să distrugem conștiința acestui Neam, pentru care s-au jertfit înaintașii noștri.
Fraza de mai sus ar trebui învățată pe de rost de toți oamenii politici cu adevărat patrioți.
A urmat sinteza.
Fără a ne păstra conștiința de neam, fără a lupta pentru unitatea noastră, fără a păstra nealterată credința noastră ortodoxă pe care am primit-o ca dar suprem de la moșii și strămoșii noștri, nici constituția, nici altă carte de legiuri nu mai poate avea vreo valoare.
Când complicăm lucrurile pierzându-ne în hățișurile corectitudinii politice, iararhul Râmnicului ne arată cât de simplu și omenesc ar putea fi totul.
Trebuie să ai curaj să spui, astăzi, asemenea adevăruri.
Gheorghe Smeoreanu
P.S. Am oscilat între a nu lăsa nesemnalat acest Cuvânt și a-l feri pe cel ce l-a rostit de furia celor care numai asta nu vor să audă. Pe cei tari de cuget îi invit să citească tot mesajul AICI.

























Lasă un răspuns