Vasile Pintilie, directorul Administrației Naționale Apele Române (ANAR), s-a prezentat nepregătit în fața presei argeșene

De vreo două săptămâni presa argeșeană e măcinată de întrebarea ”Se mută și sediul Administrației Bazinale din județul nostru?”. Subiectul de discuție a fost iscat de unul dintre foștii directori ai ABA Argeș- Vedea, pedelistul Adrian Moisescu, care s-a jurat că ideea ar fi fost discutată – de directorul tehnic al ABAAV, Iliuța Matei, la origini giurgeancă –  la Comitetul de Bazin, ce a avut loc în urmă cu vreo două săptămâni, la Giurgiu. Ba, mai mult, dl. Moisescu a spus că ar exista și semne care ar susține acest zvon, cel mai important fiind acela că s-a golit parcul de mașini și utilaje al ABAAV, toate acestea ajungând în curtea colegilor de la Giurgiu, acolo unde ar trebui să și fie noul sediu.

Marți, 22 iulie, directorul general al Administrației Naționale Apele Române (ANAR), Vasile Pintilie, a venit la Pitești, zice-se pentru a vedea la fața locului obiectivele, care țin de instituția pe care o coordonează, calamitate de ploi în această ultimă perioadă. Faptul că dl. Pintilie a dorit ca primul subiect deschis în conferința de presă organizată, după întâlnirea cu mai-marii județului, să fie chiar combaterea zvonisticii despre care vă spuneam mai sus, ne-a făcut să credem că acesta era, de fapt, adevăratul motiv al deplasării domniei-sale în Argeș.

Acum, să punctăm câteva subiecte analizate de directorul ANAR, iar acolo unde e cazul, îl vom contrazice (cu argumente, desigur):

1. ABAAV își mută sediul în Giurgiu.

–  ”Fals!”, zice dl. Pintilie, ”nu s-a discutat niciodată așa ceva, toate sunt fabulații”. 

Criterii:  Ok, să zicem c-am crede. 

2. Directorul  interimar AABAV, ing. Ion Mutu Mazilu, a fost numit de PSD Olt.

–  ”Din nou, fals! A fost numit pentru o perioadă de timp, ca urmare a demisiei fostului director Dumitru Ciobanu bla-bla-bla-situații de urgență, bla-bla-bla”. 

Criterii:  Fals, îi replicăm și noi dlui Pintilie. În prima conferință de presă  organizată de directorul Mutu- Mazilu acesta a răspuns la întrebarea dacă e numit definitiv ori interimar. Răspunsul său? Director plin!! Ca să nu mai spunem c-a afirmat că a fost întrebat dacă ar vrea acest post cu 2-3 săptămâni înainte de a-și da Dumitru Ciobanu demisia, de unde ne putem da seama că a existat o premeditare, indiferent de cine a fost ea pusă la cale.

3. Directorul Mutu-Mazilu vine de la Slatina. Pe lângă faptul că face naveta zilnic (și e cheltuială!), chiar n-aveam om/specialist din Argeș care să ocupe această funcție?

– Vasile Pintilie a refuzat să creadă, în primul rând, că dl. Mutu face naveta. În ceea ce privește numirea unui director ”băștinaș” a scăldat-o cum că n-au avut timpul necesar să caute.

Criterii: Ne jurăm pe roșu c-a spus omul că e navetist!

4. Despre una din situațiile stringente ale Piteștiului: malul drept al Argeșului, care are nevoie URGENTĂ de amenajare în zona cartierului Prundu Mic, deoarece  fiecare ploaie mai zdravănă apropie amenințător râul de casele oamenilor.

– ”În lista de lucrări de investiții din surse proprii există o listă de 9 studii de fezabilitate” și, dă asigurări dl Pintilie, din acestea face parte și studiul pentru Prundu Mic.

Criterii:  Vă prezentăm  în continuare dovezi că această situație e cunoscută de ani de zile și că studiul de fezabilitate, de asemenea, e făcut demuuuult de tot!

O declarație pe care ne-a dat-o fostul director Ciobanu, în 28 aprilie: ”Problema de la  Prundu Mic ne este binecunoscută. În anul 2006, Administrația Bazinală de Apă  Argeș – Vedea a comandat Studiul de Fezabilitate privind Amenajarea râului Argeș aval de acumularea Pitești, mal drept, în zona cartierului Prundu Mic,  acesta fiind elaborat și avizat la nivelul ABA Argeș Vedea, AN Apele Române, Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice (…)Obiectivul de investiţii a fost propus  spre finanțare anual, dar până în prezent nu a fost introdus pe lista de investiții cu sursă de finanțare – Bugetul de Stat. În luna august 2013 am  prezentat în Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Argeș un Raport privind stadiul evoluției acestei eroziuni de mal, acesta împreună cu solicitarea de deschidere a finanțării fiind transmise către Comitetul Național pentru Situații de Urgență (…)”.

Declarația e susținută și de actualul director Mutu, care ne-a pus la dispoziție, la conferința sa de presă din 24 iunie, un tabel cu lucrări ”necesare a se executa în regim de urgență” propuse în Argeș. Prundu Mic e a doua poziție și se poate vedea că e lucrare aprobată de ANAR din 2008:

În finalul tabelului se specifică: ”Toate aceste lucrări au Studiile de Fezabilitate realizate, în       cazul aprobării acestora urmând a fi reactualizate Devizele Generale cu indicele de inflație”.

Din ce știm, studiul a fost efectuat undeva 2008-2009, cu bani de la Bugetul de Stat.

5.Ultima chestiune: îl schimbă pe directorul Mutu? 

-”Nu, deocamdată”.

Concluzie ”Criterii”: Dl. director Vasile Pintilie a venit, după părerea noastră, puțin nepregătit la conferința de presă. De aceea, am îndrăzni să dăm noi un pronostic, vis-a-vis de această întrebare: pe directorul Mutu nu-l mai prinde Sfânta Maria Mare la Pitești.

 

 

 

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

„Revista Argeș” împlinește 60 de ani: aniversare și premii literare la Casa Cărții
„Revista Argeș” împlinește 60 de ani: aniversare și premii literare la Casa Cărții

Un dublu moment cu încărcătură culturală va fi marcat la Pitești la mijlocul acestei luni: aniversarea a șase decenii de…

„Folk în Parc”: un nou spectacol își începe povestea la Pitești
„Folk în Parc”: un nou spectacol își începe povestea la Pitești

Iubitorii muzicii folk au un nou motiv de bucurie în această vară. Primăria Municipiului Pitești și Consiliul Local, prin Centrul…

Bărbat din Olt, reținut și arestat preventiv în Argeș după ce și-a amenințat fiul
Bărbat din Olt, reținut și arestat preventiv în Argeș după ce și-a amenințat fiul

Astăzi, cazul unui bărbat din județul Olt a ajuns în fața instanței după o intervenție a polițiștilor din Argeș, declanșată…

Topoloveniul reciclează: campanie de colectare a deșeurilor electrice pe 24 iunie. Participanții intră automat într-o…
Topoloveniul reciclează: campanie de colectare a deșeurilor electrice pe 24 iunie. Participanții intră automat într-o…

Locuitorii din Topoloveni au ocazia să scape responsabil de aparatele electrice și electronice pe care nu le mai folosesc. Primăria…

Mioveni: tratamente împotriva insectelor și rozătoarelor în perioada 17-18 iunie
Mioveni: tratamente împotriva insectelor și rozătoarelor în perioada 17-18 iunie

Primăria orașului Mioveni informează cetățenii că, în perioada 17 – 18 iunie 2026, vor fi efectuate lucrări de dezinsecție și…