Ma intilnesc, zilnic, cu diversi oameni din diverse domenii de activitate si ii observ, fiindca asta imi este meseria. In general, ma intilnesc cu oameni de succes, care sint in anumite functii ori si-au dezvoltat afaceri, ori si una si alta. Ei bine, pe unii succesul i-a imbatat, i-a facut plutitori, li se pare ca li se cuvine totul, ca sint cei mai frumosi mai mai destepti. Vreau sa dau citeva exemple.Li s-a urcat la cap multor primari, de la toate partidele. Se simt deja invingatori in apropiatele alegeri si parca nu mai merg cu picioarele pe pamint. Oamenii acestia nu au invatat nimic de la primari precum Pendiuc sau Ion Georgescu sau Gheorghe Botirca si ei titulari in continuare pe fotoliile lor, care au ramas modesti, deschisi, comunicativi si cu toate ca nu se mai poate spune ca sint saraci, nici nu isi afiseaza bogatia sau puterea. Li s-a urcat la cap si multor oameni de afaceri, dupa ce au devenit multimilionari in euro, unii dintre ei lucrind virtos cu statul. Nici acestia nu au invatat nimic de la un Nicolae Ivanescu sau Florea Tolea sau altii ca ei care se poarta ca si cum ar fi cu 18 ani in urma, cind aveau doar un apartament si poate o Dacie, ca toata lumea. I s-a urcat, de pilda, la cap unuia care a fost un aproape un deceniu presedinte de consiliu judetean si fiindca nu a capatat functia de senator a plecat de la partidul lui, iar acum cocheteaza cu ideea ca l-ar putea pune un alt partid pe iubita lui functie de odinioara. Culmea, omul mai face si afaceri absolut sinistre, cumparind si vinzind un sfert din S.C. Munteania S.A. la pretul unei garsoniere, insa cu toate astea nu s-ar da la o parte sa candideze pentru sefia judetului. Sper ca deputatul Adrian Miutescu, liderul judetean al PNL, are destul discernamint incit sa nu arunce in batalia electorala asemenea personaje, indiferent ce oameni de afaceri le-ar sta in spate.Chiar si in rindul oamenilor de cultura apare fenomenul betiei de sine. Multi scriitori de pe la noi se cred geniali, pretind sa li se spuna maestre, fac valuri la circiuma, in vreme ce valorile autentice nu stiu cum sa se poarte mai modest. Mircea Birsila sau Radu Aldulescu, considerati de critici cel mai bun poet si respectiv prozator romin in viata, se comporta ca orice om normal, genialoizii de cafenea te sufoca prin tupeu. Un ultim exemplu. Jean Dumitrascu, directorul Centrului Cultural, editeaza reviste, carti, scrie, organizeaza, munceste zi si noapte si are o atitudine de om in slujba comunitatii, in vreme ce caracuda ingimfata pe unde il prinde, pe acolo il birfeste. Am aflat, de curind, ca modestul Jean va figura in doua enciclopedii, una americana si una englezeasca, care stabileste un top al primilor o mie sau doua mii de oameni de cultura de pe glob.Pai, sa nu crape cei care si-au luat-o-n cap ?
























Lasă un răspuns