Curierul zilei isi informeaza cititorii ca autoritatile locale cu competente in domeniu au dejucat un atentat impotriva presedintelui Traian Basescu. Stirea e scurta si proasta si o vom cita integral aici, ca ilustrare perfecta a unui principiu dupa care se conduce cea mai mare parte a presei: sa faci din cacat bici.Intr-o seara de ianuarie, 2011, la Pitesti, Atentat dejucat asupra lui Basescu”SPP-ul si autoritatile argesene au fost puse pe jar de un tinar absolvent a trei facultati, care, printre altele, a studiat si in Statele Unite ale Americii. Acesta, potrivit declaratiilor procurorului sef Blaga, a inceput cu amenintari la adresa presedintelui Rominiei, nemultumit ca nu i se face dreptate.La sfirsitul lui ianuarie 2011, au fost puse in garda SRI-ul, SPP-ul, Crima Organizata, Medicina Legala si intr-o noapte i s-a facut o examinare psihiatrica. Autoritatile n-au oferit mai multe detalii despre acest caz, ancheta fiind probabil in curs de desfasurare”.Asta e tot!. Este evident ca ziarul cu pricina se joaca iresponsabil cu vorbele. Atentatul presupune mult mai mult decit niste simple amenintari, iar dejucarea lui inseamna altceva decit o examinare psihiatrica. Pai daca niste amenintari ar fi temei suficient pentru a vorbi despre atentat, atunci presupun ca ar trebui examinati la psihiatrie si altii, precum Dan Voiculescu, Victor Ponta sau Crin Antonescu. E drept, astia nu au absolvit cite trei facultati, dar la amenintari au fost primii. Acum, daca stau sa ma gindesc mai bine, faptul ca Basescu nu a fost suspendat pe 25 martie, asa cum ameninta Dan Voiculescu, ar putea fi o dovada, indirecta, ca vicepresedintelui Senatului i s-a facut totusi o examinare psihiatrica, iar Traian Basescu a fost salvat de la un alt atentat. Cred ca nu gresesc foarte mult cind spun ca asemenea stiri sint ele insele atentate la inteligenta cititorului, si ca aceia care le publica au nevoie urgent de un consult psihiatric. Semnatura: Amanita Phaloida
























Lasă un răspuns