Hai sa reluam faza cu incetinitorul. Asadar, Traian Basescu si Barack Obama adopta o declaratie comuna privind parteneriatul strategic pentru secolul XXI intre Rominia si Statele Unite. Un nume cam pompos, dar care, impreuna cu tratatul semnat de Baconschi si de Hillary Clinton, ascunde o realitate de-a dreptul istorica: in 13 septembrie 2011, Rominia a iesit, pentru totdeauna, sper, din sfera de influenta a imperialismului rusesc. Consemnam, asadar, infringerea, sper ca si asta va fi definitiva, a vindutilor Moscovei, a caghebistilor de omenie, strins uniti in jurul celui mai rinjit si mai de omenie caghebist care s-a iscat vreodata pe plaiurile rominesti. de Ion Iliescu vorbesc.Despre consecintele pe plan intern ale tratatului semnat la Casa Alba vom mai avea ocazia sa vorbim. Deocamdata, ma opresc asupra unui episod lateral al vizitei lui Basescu in Statele Unite, anume, despre muia pe care si-au luat-o analistii politici si comentatorii televiziunilor rusesti din Rominia si de la Basescu, si de la Obama.Pe scurt, vazind ei ca in programul vizitei nu e prevazuta nici o intilnire intre cei doi presedinti, analistii si comentatorii Antenei 3 si ai Realitatii TV s-au lansat in analize si comentarii cu o singura tema: Basescu e presedinte de cacao, nu-l baga nimeni in seama, se duce in America sa-l primeasca niste micimani fara importanta la usa din dos a Casei Albe. Ba Antena 3 se intreba, cu tilc: De ce pleaca presedintele Obama din Washington, tocmai cind vine Basescu? Evident, raspunsul era telefonat: pai e un gest OSTENTATIV prin care demonstreaza cam cite parale face Basescu in ochii lui. Si da-i si da-i, cu alde Ciuvica, Chireac, Stan si cu altii eiusdem farinae. Au fost suficiente insa 25 de minute, pentru ca doua zile de lupta, de eforturi, de analize si de comentarii sa se transforme, cum spuneam, intr-o mare muie. Obama plecase in provincie sa-si prezinte programul economic, dar, sa vezi dracie, s-a intors la timp la Washington sa-l primeasca si pe Basescu, surprinzindu-i pe analisti cu analizele in vine si transformind doua zile de comentarii intr-o simpla „palavrajeala”. Pai daca nici asta nu mai este muie, ma intreb care mai este. Aia luata si de presedintele PSD, Victor Ponta? S-ar putea.Acum,Realitatea si-a luat-o, dar nu reuseste sa se impace cu situatia, asa ca scorneste o chestie, Cu ce l-a omenit Obama pe Basescu la Casa Alba. Nu m-a interesat, ca stiam deja: cu cafeaua lui Ponta, nu?Papusile Moscovei au pierdut batalia, iar papusarul care ii trage de sfori are motive sa fie suparat. Din fericire, pentru prima oara in istorie, Rominia nu mai e in voia sortii. Nota: Desi imi sint la indemina expresii ca a lua plasa, a se insela, a se lasa surprins, am preferat sa folosesc o expresie din subsolul limbii romine, la fel de cunoscuta, a lua muie, nu pentru ca nu as fi in stare de mai mult, ci, pur si simplu, pentru ca mi s-a parut cea mai apropiata ca nivel de ceea ce s-a intimplat la televiziunile alea. Procedeele din subsolul presei nu pot fi amendate decit cu expresii din subsolul limbii.
























Lasă un răspuns