Pentru a intelege sensul acestui articol, trebuie sa cautati pe Google imagini cu Teatrul Anton Pann din Rm. Vilcea. Veti vedea mai intii poze cu o minunata cladire construita din bani publici si pentru care merita felicitati arhitectul, proiectantul, constructorii si toti platitorii de impozite din Rominia. Dupa aceea, veti vedea poze cu actorii: Valentin Iliescu (PDL), Gigi Matei (PSD)in fotografie si Romeo Radulescu (primarul Rimnicului). Ratacita printre aceste minunate fotografii ale unor celebri actori, veti gasi poza lui Adrian Roman, managerul menajeriei. Niciun actor, nici macar minunatul Cristian Alexandrescu, nu are o fotografie in primele o suta, l-au distrus si pe singurul actor cunoscut al Vilcii, l-au bagat in anonimat.Pe scena Teatrului Anton Pann au evoluat, in memorabile spectacole de iluzionism si demagogie Valentin Iliescu si Gigi Matei, Ion Cilea si Dumitru Persu, adica politicienii care au inchiriat sala pentru a umple scena de bale si zoaie electorale. Pentru orice teatru serios ar fi o blasfemie sa inchirieze scena sa unor oameni politici si nu imi imaginez ca Ponta sau Crin Antonescu ar gasi gazduire la Nottara sau Emil Boc la National.Pai, de asta s-au cheltuit sute de miliarde pentru o asemenea cladire ? De asta se platesc alte miliarde pe incalzire si iluminat, pe curatenie si apa, pe impozite etc., pentru a vedea astfel de spactacole penibile ? Probabil ca asta a fost smecheria si nu ne-am prins noi de ea, Anton Pann e Teatrul Fantomelor Politice, Teatrul Demagogiei Ordinare, Teatrul Iluziilor Pierdute. Cind vin mari spectacole de la Bucuresti, ele se joaca pe scena de la Sala Sindicatelor, in niciun caz in frumoasa cladire noua.Rm. Vilcea are doua teatre platite din bani publici, Anton Pann si Ariel. Nu incape nicio indoiala ca ele trebuie sa se contopeasca, pentru a incepe o viata noua si a se implica in mod real in viata spirituala a orasului. Un Centru Cultural, ca la Pitesti, ar trebui sa se ocupe de soarta unui teatru, a unei filarmonici si a unei reviste culturale si literare autentice, fiindca nici asa ceva nu are judetul Vilcea. Deocamdata se cheltuiesc bani pe fite si susanele, pe figuri in cap si pe productii care nici macar snoabe nu sunt, fiindca are si snobismul adevarat regulile lui.
























Lasă un răspuns