Ca sa marcheze intr-un mod solemn implinirea a 623 de ani de la prima atestare documentara a Pitestilor, citiva actori de la Teatrul Davila au inscenat o chestie naiva si neverosimila, in care Mircea cel Batrin ii inmineaza primarului Tudor Pendiuc un hrisov in care este pomenit municipiul de pe Arges.Nu stiu daca i-a zis chiar asa, municipiu, dar sceneta e doldora de inexactitati istorice, asa ca un anacronism in plus sau in minus nici nu mai conteaza.Asadar, ce am vazut noi in sceneta: pai l-am vazut pe primar intolit de sarbatoare si cu insemnele functiei petrecute peste piept, primind un sul de la domnitor, impreuna cu niste cuvinte bine simtite, sub privirile aprobatoare ale unui boier pe care o caciula ridicola il apara de soare.Drept sa spun, mie unuia, pe cind eram elev, mi s-a parut intotdeauna ciudat ca domnitorii astia nu vorbeau si ei ca oamenii, nu, domne, ei rosteau cuvinte marete, inadins alese sa strabata veacurile si sa ne timpeasca de cap pe noi, care trebuia sa le invatam pe dinafara. Ba ca Moldova nu e a mea, ba ca nu e a voastra, ba ca riul, ba ca ramul, stiti cum e, ca doar ati trecut si dvs. pe acolo.Ma tem insa, asa cum am mai spus, ca adevarul istoric a fost grav deformat. Dupa cum stiu eu, hrisovul acela, de fapt un certificat de proprietate, era destinat minastirii Cozia, care primea o moara in hotarul Pitestilor si avea rostul sa arate lumii ca improprietarirea s-a facut cu respectarea tuturor prevederilor legale. Asadar, nu primarului i-a dat adevaratul Mircea cel Batrin certificatul, ci, cel mai probabil, staretului minastirii.Ma gindesc eu ca, pentru respectarea adevarului istoric, domnul primar al nostru ar fi trebuit sa se imbrace in sutana si sa-si puna barba si plete, recuzita de care presupun ca teatrul nu duce lipsa.Asa insa, cu costumul lui cel nou, cu cravata si cu chelie, domnul primar a parut de-a dreptul anacronic pe linga coroana de carton a voievodului si pe linga tapoiul acela vopsit care cica era palosul, ca sa nu mai vorbim de caciula ridicola a boierului aprobator. Si ma mai gindesc ca primarul a fost atras intr-un fel de capcana a timpului si a primit un certificat de proprietate care nu i se cuvenea, ceea ce contrazice adevarul istoric, dar e mai aproape de practica zilelor noastre. Acum ca am lamurit problema, sa vedem cum au vazut intimplarea si altii. Ca sa nu lungim povestea, o sa citez doar Curierul zilei. Andreea Enescu zice asa:”Pe o vreme insorita, conducerea municipalitatii din Pitesti a inaugurat ieri, la statuia lui Mircea cel Batrin, „momentul
























Lasă un răspuns