Cu toate ca sunt de parere ca Penescu a distrus echipa F.C. Arges, a distrus reputatia zonei si s-a distrus, in primul rind, pe sine, modul in care il tortureaza justitia mi se pare indamisibil. Oameni suntem cu totii, iar instantele de judecata nu trebuie sa se tranforme in instrumente de schizofrenizare a invinuitilor, inculpatilor si a opiniei publice. Cred ca este momentul ca Ministerul Justitiei, CSM si societatea civila sa ceara explicatii despre ceea ce se intimpla in justitia argeseana cu numitul Cornel Penescu.Tribunalul Arges l-a eliberat de trei ori si Curtea de Apel Pitesti tot de trei ori l-a intos in puscarie. Noroc ca nu se pun sentintele in aplicare imediat, ma refer la cele de eliberare in prima instanta, fiindca ar fi fost ca in evul mediu chinezesc. Tortura asitica tocmai asta insemna, sa il condamni pe unul, apoi sa te faci ca iti scapa, sa il prinzi si sa-l bagi la loc, de citeva ori, pina cind insul innebuneste.Se spune despre Curtea de Apel Pitesti ca este cea mai dura instanta din tara. Ma rog, o fi vreo scoala juridica acolo, nu-i judec eu pe judecatori. Insa este clar ca greseste cineva, ori Tribunalul, ori Curtea de Apel. Si greseste pe seama sanatatii psihice si fizice a unui om, nu conteaza cum il cheama.Cazul trebuie anchetat urgent, altfel se va repeta la fiecare 30 de zile. Cornel penescu nu mai trebuie supus de justitie unor dusuri scotiene.
























Lasă un răspuns