Dupa alegerile locale, am parcurs o etapa importanta prin formarea consiliilor judetene si locale la nivelul intregii tari. Aceasta efervescenta a cuprins si Argesul, dar perioada este aproape incheiata, mai sint putine localitati unde nu s-a transat alegerea viceprimarilor. PSD Arges este si dupa acest al doilea tur de scrutin marele cistigator, avind in vedere ca in total au fost adjudecate 71 de fotolii de primar si peste 70 de fotolii de viceprimar, aproape toate localitatile, cu mici exceptii, avind in conducere un membru din partea acestui partid. Aceasta semnifica munca politica, seriozitate si increderea populatiei in candidatii nostri, dar mai inseamna si o apropiere din ce in ce mai accentuata a populatiei fata de ceea ce inseamna politica de stinga si programul social-democrat.As vrea sa apreciez linistea, aproape previzibila, a negocierilor din aceasta etapa, precum si faptul ca partidul, cel putin la nivel judetean, nu a impus o conduita peste tot, lasind organizatiilor unde s-au cistigat primariile sa gaseasca cele mai bune solutii pentru formarea consiliilor locale, pentru o majoritate sigura si stabila in consilii si pentru functia de viceprimar. Desi a fost libertate la nivel local, se vede cu ochiul liber ca partidul izolat, ori mai bine spus auto-izolat pare sa fie PDL. Mai peste tot negocierile fiindca, desigur, au loc negocieri si la nivel local au facut ca PDL sa apara ca un partid izolat si chiar acolo unde se dadea cistigator detasat, a pierdut macar o functie de viceprimar. Iata, cazul Costesti, unde si-au adjudecat Primaria, unde exista o posibilitate reala ca PDL si PNL sa discute pentru obtinerea unei functii de viceprimar, asta nu s-a intimplat si a cistigat PSD, oarecum nesperat, dar indreptatit daca tinem seama ca la nivelul orasului avem cei mai multi consilieri.Sigur ca acum aceste lucruri nu sint batute in cuie, legea are importante modificari in ceea ce priveste functionarea consiliilor locale, alegerea viceprimarilor, care pot fi schimbati oricind pe noi majoritati locale. Putem, de asemenea, sa ne asteptam la schimbari in aliantele politice centrale, care pot avea consecinte si in plan local.Este de discutat aici despre alianta cu PC in plan central, care, dupa parerea mea, nu face decit sa rezolve citiva lideri ai acestui partid care vor sa se regaseasca in continuare in structuri politice importante. Aceasta alianta nu cred ca va creste scorul electoral al PSD si daca am o speranta este ca nu il va scadea. Orice aliante ar face PSD inainte de alegeri ar fi spre folosul celorlalti si mai putin spre folosul nostru si al ideii social-democrate.Semnatura: Constantin Tamaga, deputat PSD
























Lasă un răspuns