Vineri, deputatul Dan Mazilu a organizat un fel de inaugurare a sediului UNPR din Rm. Vilcea, la care a binevoit sa participe si presedintele Gabriel Oprea, semn ca banii si voturile deputatului de la Lapusata nu il lasa rece. Mazilu si aghiotantul sau Gigi Udubae parca ar fi Don Quijote si Sancho Panza ai politicii vilcene, doi oameni atit de sinceri, de buni, de naivi, incit unul ca Oprea ii domina copios printr-o demagogie fara cusur. Saracul Dan Mazilu a tocmit o fanfara care sa ii cinte ministrului marsuri,i-a adus ziaristi care sa-l intervieveze, a cumparat sampanie dulce ca sa-l imbuneze, s-a miscat ca elefantul in magazinul de portelanuri si, mai mult ca sigur, a folosit prilejul pentru a mai face o cotizatie babana la partid. Ministrul, luindu-i de provinciali si pe Mazilu si pe Gigi Udubae dar si pe cei cu condeiul sau camera de luat vederi, a binevoit sa rosteasca vreo citeva fraze goale si infiorator de demagogice, in care a revenit de vreo douazeci de ori sintagma „interesul national”.Orice il intrebau ziaristii pe Oprea, el o tinea una si buna cu interesul national, dar abordind un aer atit de sobru ca doar e general si ministru incit Dan Mazilu, cit e de masiv, se facea mic de admiratie, in vreme ce Gigi Udubae parea schimbat la fata si iluminat de revelatie. Bine ca nu a durat mult acest show care ne-a aratat ca Mazilu si Udubae sunt luati de papagali de Gabi Oprea.Adevarul este ca Dan Mazilu e naiv dar mai si sarjeaza pe naivitate, ceea ce i-a adus, probabil, succesele cunoscute in afacerile cu statul, fiindca nimeni nu se fereste sa faca o combinata cu un baiat atit de stingaci si de bun la suflet. Cit despre Gigi Udubae, parca ar fi un mucenic ratacit prin politica.Cam asta este cu UNPR-ul la Vilcea, e si el, acolo, un partid, ca sa nu zica lumea ca n-ar fi.
























Lasă un răspuns