Miine este aniversarea zilei de nastere a lui Mircia Gutau si ma grabesc sa ii adresez si eu o sincera urare de „la multi ani !” Contrar tuturor ipotezelor si scenariilor, cred ca Gutau este o victima a sistemului si traieste o drama cum putine sunt traite in lumea contemporana. Sa ajungi fara probe ca ai fi vinovat din cel mai iubit si respectat om al comunitatii tale, alaturi de criminali si borfasi este ceva ce blocheaza mintea si cuvintele. Inca o data, „la multi ani”, domnule Mircia Gutau !La multi ani, dar si multa intelepciune. Exista varianta ca in curind fostul primar sa fie eliberat din inchisoare. Merita o primire triumfala, ca unui cetatean de onoare ce este si ca unui martir, asa cum il consideram multi. Dupa aceasta insa, Mircia Gutau trebuie sa aiba autocontrolul necesar pentru a nu se amesteca, o vreme, nici in politica, nici in administratie. O vreme, spun. Fac aceasta precizare, fiindca exista suficiente semnale ca acest „cel mai iubit dintre vilceni” va fi atras in jocuri de culise, va fi manipulat de asemenea natura incit sa fie de partea unora si, implicit, impotriva altora. Aceasta atitudine nu ar fi normala dintr-un motiv foarte simplu.Dupa aproape doi ani petrecuti in recluziune, orice om pierde contactul cu realitatea si devine fragil la manipulari. Tot ce stie din ceea ce se petrece in Rimnic stie Mircia Gutau prin intermediari. Fiecare dintre ei a avut un interes anume sa ii scrie ori sa ii vorbeasca, iar in iadul inchisorii aceste puncte de vedere au capatat in mod cert dimensiuni halucinante. Insa un om ca Gutau nu pe halucinatii trebuie sa se bizuie, ci pe propria sa constiinta.Gutau ar putea reveni acasa la toamna, in plina perioada de precampanie pentru alegerile locale. Daca legea i-ar da dreptul sa candideze, sunt sigur ca ar candida si ar cistiga suta la suta. Din nefericire, nu are acest drept, deocamdata. Si tot deocamdata este normal sa stea deoparte,sa nu se lase prada manipularilor si sa nu manipuleze, fara sa vrea, la rindul sau.Credibilitatea si influenta lui Mircia Gutau sunt enorme,iar aceste daruri il vor ajuta sa fie ce a fost si mai mult decit atit.Cu o conditie insa: sa nu le risipeasca in van.Inca o data, la multi ani !
























Lasă un răspuns