Presedintele liberalilor locali tine mortis sa ne arate ca habar nu are ce este democratia pe care o plinge cu fiecare ocazie cind functia il obliga sa-si dea cu parerea.Desi a mai spus prostia asta, Ion Popa repeta ca prin comasarea alegerilor si prin alegerea primarilor intr-un singur tur de scrutin se incalca democratia. Hai sa lamurim putin brambureala din capul domnului presedinte.Prin tratatele de aderare la Uniunea Europeana, Rominia s-a obligat sa instituie si sa respecte principiile democratice de organizare ;i guvernare a societatii, sa tina alegeri in urma carora sa rezulte forurile conducatoare: presedintie, parlament, primari, ma rog, toti dracii.In nici un articol dintre cele asumate prin acel tratat nu se specifica, nici macar ca idee, ca alegerile trebuie sa se tina intr-un tur, sau mai multe, sau mai putine, si nici ca alegerile trebuie separate, de teama ca alegatorii se vor ratuti si nu vor mai sti ce sa aleaga.Si nici un articol nu specifica aceste lucruri, pentru ca organizarea alegerilor tine de administratie si nu are legatura cu democratia, care este un concept politic. Altfel, sa fim siguri ca ne-ar fi impus Uniunea si cind sa facem alegeri si in cite tururi. Esenta democratiei o constituie respectarea drepturilor omului, pluripartidismul, limitarea si separarea puterilor in stat. Nimic, asadar, despre calendarul alegerilor si nici despre numarul de tururi de scrutin.Acum, din doua, una: ori Ion Popa este bita la chestiile astea elementare si timpeniile pe care le spune le spune cu sinceritate si cu convingere, ori le stie si atunci ne crede pe noi bita la chestiile astea si incearca sa ne manipuleze.Nu grija pentru integritatea democratiei il macina, totusi, pe domnul pesedinte, ci faptul ca, prin comasare, primarilor li se va reduce importanta ca agenti electorali ai candidatilor la parlament. Cum adica, se revolta domnul Popa, sa ajunga parlamentarul sa umble de mina cu primarul prin sat?Pai sa umble, lua-l-ar dracii de parlamentar, nu sa stea la birou si sa alerge primarii ca nebunii, sa-i convinga pe sateni sa voteze pe te miri cine! Sa-si faca singuri campanie, pe pingelele lor, asa cum le sade bine unora care nu mai pot sa doarma de grija poporului asuprit.Ca o ciudatenie, toata aceasta opozitie incrincenata fata de comasarea alegerilor este afisata impreuna cu previziunea ca initiatorii, adica pedelistii, vor pierde alegerile din cauza asta. Pai daca e asa, logica i-ar obliga pe unionistii social-liberali sa sustina si sa incurajeze o masura din care au numai de cistigat.De ce nu o fac?Simplu: pentru ca, desi ii avantajeaza, comasarea alegerilor si alegerea primarilor intr-un singur tur de scrutin incalca democratia!Adica, ne-am intorcem de unde am plecat, lucru pe care, de altfel, ni-l promite Uniunea, daca ajunge la putere.
























Lasă un răspuns