Uneori, trebuie sa stii sa cauti ce se ascunde sub o stire. E ca si cum ai da la o parte un capac pentru a vedea ce fierbe in oala. Iata un astfel de capac:”Saptamina trecuta 32 cabinete psihopedagogice din Arges au fost desfiintate incepind cu anul scolar viitor. Toate trei sindicatele din invatamint s-au reunit pentru a ataca aceasta decizie a Inspectoratului Scolar Arges.”Nu stiu care a fost motivatia pentru care inspectorul general Gabriel Bratu a desfiintat cele 32 de cabinete psihopadagogice, decizie care le-a facut pe „toate trei sindicatele din invatamint” sa sara ca arse. Stiu insa ca de multe decenii aceste cabinete sunt un fel de debarale ale scolilor, spatii in care nu se intimpla absolut nimic in afara de situatia in care mai baga cineva fierbatorul in ibric pentru a face o cafea. Un anumit ziar a scris, printre altele, ca „Trebuie avut in vedere faptul ca aceste cabinete psihopedagogice au reprezentat la vremea respectiva conditi (sic !) care trebuiau indeplinite pentru preaderarea Rominiei la Uniunea Europeana. Din banii veniti de la Banca Mondiala au fost dotate cabinetele cu materiale si aparatura moderna de sute de milioane de lei fiecare.”Asa cred ca stau lucrurile, numai ca in institutiile de invatamint din tarile occidentale psihopedagogul este, de multe ori, cel mai important profesor din scoala, in vreme ce in Rominia el este cel mai putin important.Cred ca este necesar ca Inspectoratul Scolar Arges sa faca o verificare si sa vada daca:1. Exista vreun cabinet psihopedagogic intre cele desfiintate care a schimbat destinul vreunul elev. 2. Exista vreun psihopedagog dintre cei ramasi fara post care publica studii bazate pe cazuri concrete in revistele de specialitate ? 3. Are vreunul dintre psihopedagogi stagii de specializare in strainatate ? 4. Are vreunul doctoratul ? 5. A publicat vreunul o carte de specialitate ?In cazul in care cel putin un singur psihopedagog indeplineste criteriile de mai sus, a gresit Bratu, iar sindicatele au dreptul sa sara de fund in sus. In caz contrar, hai sa ne vedem de alte treburi.
























Lasă un răspuns