Prin straduinta lui Ion Curelaru, spitalul din Balcesti continua sa functioneze, cinci medici oferindu-se sa lucreze fara salariu.O treaba demna de lauda, dar care nu ne face sa uitam ca si iadul este pavat cu bune intentii, iar actiunea lui Curelaru are un potential pentru dezastru care nu trebuie neglijat.Sa remarcam, mai intii, ca Ministerul Sanatatii a oprit finantarea unor spitale pe criterii pe care nu le comentam aici. Asta nu le interzice comunitatilor locale sa mentina acele spitale in functiune, pe banii proprii.In cazul spitalului din Balcesti, acesti bani nu exista, continuarea activitatii facindu-se, cum spuneam, pe baza de voluntariat, cu cinci medici: un pneumolog, un ginecolog, un pediatru, un medic de boli interne si un laborant, care lucreaza, dupa cum spune primarul Curelaru, de la 8 la 14.Nu-ti trebuie multa iscusinta si nici multe cunostinte sa-ti dai seama ca in forma in care functioneaza, spitalul nu poate asigura asistenta de urgenta, a carei lipsa a invocat-o acelasi Curelaru in cazul mortii lui Ion Sanda, din Lalosu.Asadar, daca la poarta spitalului apare un alt Ion Sanda, in plin atac vascular cerebral, si daca acel atac are proasta inspiratie sa se produca in afara orelor de voluntariat, isi asuma domnul primar consecintele pe care le-ar avea pierderea de timp pe care ar provoca-o venirea inutila la spital? Cu ce e mai bun un spital deschis doar sase ore pe zi, fara un serviciu de asistenta de urgenta, fata de un spital inchis de tot?Curelaru zice ca e mai bun si ca dovada ne aduce cazurile pe care le-a rezolvat spitalul voluntarilor in prima zi de functionare. Iata-le asa cum le-a prezentat presa vilceana, preluate chiar de la primar:”Dintre cele patru cazuri grave amintite mai sus fac referire la trei copii cu stari febrile care aveau neaparata nevoie de asistenta medicala si ingrijiri de specialitate, iar in prezent se afla in afara oricarui pericol. Cel de-al patrulea caz a fost cu adevarat foarte grav, iar interventia doctorului Majed Saleh a fost salvatoare. Bolnavul in cauza, Ion Baiera, are 60 de ani, locuieste in Balcesti si a venit pe picioare la spital, insa starea lui era grava din cauza tensiunii arteriale care era mai mare de 22. I-a fost administrat tratament de specialitate, iar dupa scurt timp chiar primarul Ion Curelaru a sunat la 112, solicitand salvare pentru a-l transporta la Craiova. Bolnavul a ajuns in siguranta, fiind salvat de la moarte”.Ha, ha, ha!Ce coincidenta minunata! Noroc ca a redeschis Curelaru spitalul, ca altfel cine stie ce mai pateau copiii aia cu stari febrile! Iar cazul lui Baiera e de-a dreptul suprarealist! Adica vine Ion Baiera pe picioare, cu hipertensiune, fara sa stie ca starea lui era grava, ginecologul Majed Saleh ii acorda tratament de specialitate (ce specialitate, cardiologie sau ginecologie?) iar primarul suna dupa salvare si ii salveaza viata!Poate am eu o reprezentare deformata a realitatii, dar mi se pare anapoda ca intr-un spital hipertensivii sa fie tratati de medicii ginecologi si primarii sa cheme ambulanta. Asta nu mai este asistenta medicala, este o caricatura care, daca va continua, s-ar putea solda si cu victime, pe care Ion Curelaru le-ar avea pe constiinta.Omeneste vorbind, am toata simpatia pentru domnul Curelaru si pentru eforturile pe care le face, dar, cum spuneam, si iadul e pavat cu bune intentii.
























Lasă un răspuns