E mai bine sa ai doua ghiozdane, decit niciunul. Iata un principiu pe care nimeni nu ar putea sa-l combata, mai ales ca el este o consecinta neasteptata a programului Primul ghiozdan, cea mai proaspata gaselnita a Consiliului Judetean Arges.Dupa cum ni s-a explicat pe indelete, scolarii care merg in clasa intii primesc, prin grija Consiliului Judetean, un ghiozdan cu cele de trebuinta. In acelasi timp, dupa cum sustine Gabriel Bratu, guvernul are deja un program asemanator, adresat familiilor cu dificultati materiale, program prin care, anul trecut, in Arges aproape 2.500 de copii au primit ghiozdane. Acum, prin grija parinteasca a lui Constantin Nicolescu, un numar asemanator de copii va primi cite doua ghiozdane, unul de la guvernul portocaliu, si celalalt de la consiliul rosu, acesta din urma fiind inscriptionat si cu insemnele sponsorului. Nimic rau in asta, cum spuneam, mai bine sa ai doua, decit niciunul.Problema este ca suprapunerea celor doua programe de ghiozdane dovedeste, pe de o parte, ca la Consiliul Judetean nimeni nu stie nimic despre ce face guvernul si Inspectoratul scolar si, pe de alta parte, ca intre cele doua institutii colaborarea este zero. Mi se confirma astfel ce spuneam intr-un articol anterior pe aceeasi tema, anume ca programul Consiliului Judetean pare sa se fi nascut pe fuga, din inspiratia de moment a cuiva, fara legatura cu situatia reala.Oricum, nu e tirziu ca domnii Gabriel Bratu si Constantin Nicolescu sa-si confrunte listele, iar Consiliul Judetean sa dea ghiozdane numai acelor copii care nu primesc ajutor prin programul guvernamental. In felul asta, CJ ar reduce cheltuiala de la 3 miliarde lei vechi, pentru un total de sase mii de ghiozdane, la numai 1,25 miliarde, cu reducerea corespunzatoare a potentialului electoral al ghiozdanelor rosii.Credeti ca 2.500 de voturi sint putine? Nu uitati ca sint primari alesi cu un numar asemanator de voturi, ba chiar si parlamentari!
























Lasă un răspuns