20 de angajati ai Serviciului de eliberare a permiselor de conducere din Pitesti, impreuna cu seful Serviciului, Codrut Vlasceanu, au fost retinuti de procurori si ofiteri de la Directia Generala Anticoruptie. Cei sase politisti si 14 functionari sunt suspectati de luare si dare de mita.Ei sunt acuzati ca ar fi eliberat permise de conducere pentru persoane care nu participau la examene, in schimbul unor sume de bani cuprinse inttre 1.000 si 5.000 de euro. Totodata, cei 20 mai sunt acuzati si ca ar fi facut inmatriculari false. Actiunea s-a desfasurat simultan cu mai multe perchezitii la sediul institutiei si acasa la cei cercetati. Anchetatorii au ridicat mai multe calculatoare si documente, precum si sume de bani importante, mergind pina la sute de mii de euro.Semnatura:
























Lasă un răspuns