Intii de toate, as vrea sa lamuresc o chestiune de deontologie jurnalistica. Intilnindu-ma intimplator cu viceprimarul Eusebiu Veteleanu si discutind despre relatia sa tensionata cu primarul, atit de tensionata incit s-a ajuns ca Romeo Radulescu sa ceara demisia adjunctului sau, mi-am exprimat mirarea ca nu s-a realizat o discutie priteneasca si barbateasca, sincera si fara echivoc intre cei doi. I-am spus viceprimarului ca eu, daca as fi fost in locul sau, i-as fi adresat colegului mai mare in functie o scrisoare deschisa atit de simpla, de directa si de omeneasca, incit sa ramina tot orasul impresionat. „I-am scris”, mi-a spus Eusebiu Veteleana, „i-am scris de curind si nu mi-a raspuns, poate, daca vreti, va trimit scrisoarea sa o vedeti, dar ramine doar intre noi”. Veteleanu mi-a trimis scrisoarea pe mail.De aici incepe problema deontologica. In treacat, viceprimarul mi-a spus ca nu ar vrea sa faca tam-tam cu aceasta scrisoare. Totusi, s-a grabit sa imi vorbeasca despre ea si, de asemenea, sa mi-o trimita. In cele citeva rinduri care insotesc mailul cu scrisoarea, Eusebiu Veteleanu nu reitereaza ideea ca ea sa ramina in spatiul privat. Intuitia imi spune ca semnatarul mi-a trimis scrisoarea pentru a o publica. Pe de alta parte, e posibil sa ma insel. Daca l-as suna sa il intreb ce sa fac, precis mi-ar spune sa nu public, fiindca formal Eusebiu Veteleanu nu vrea sa fie considerat drept unul care vehiculeaza informatii private. Dar daca mi se sugereaza, totusi sa public ? In fond, nu trimiti un document interesant unui ziarist si in acelasi timp il obligi sa taca.Una peste alta, am luat decizia de a publica. Trebuie sa stie cum se apara Eusebiu Veteleanu, care sunt argumentele sale, atit colegii sai de partid, cit si angajatii Primariei, cit si opinia publica. Transparenta nu poate face decit bine pentru toata lumea, inclusiv pentru Eusebiu Veteleanu. Iar daca ma insel cumva si, intr-adevar, scrisoarea trebuia sa ramina, in intentia semnatarului, totalmente privata, inseamna ca am facut o gafa. In sinea mea, cred totusi ca nu gafez publicind si incercind sa contribui la lamurirea lucrurilor. Cu atit mai mult cu cit scrisoarea nu are deloc accente de relatie privata.De precizat ca viceprimarul i-a trimis primarului scrisoarea pe mail, iar destinatarul nu a raspuns, pina in prezent.Iata textul scriorii: Domnule Primar, Mi-au fost aduse la cunostinta, prin amabilitatea unor oameni
























Lasă un răspuns