In urma cu numai doi ani, liderii din Vilcea ai celor trei mari partide parlamentare se numeau: Mirciea Gutau (PDL), Emilian Frincu (PNL) si Ion Cilea (PSD). Acesta din urma era evident cel mai prafuit, depasit, expirat sau cum vreti sa spuneti, in aceasta triada. Timpul a trecut si triada are o noua componenta: Dorel Jurcan, Cristian Buican si acelasi Ion Cilea. Acum, pentru toata lumea este avident ca ultimul e cel mai bun, cel mai puternic, cel mai valabil sau, iarasi, cum vreti sa spuneti.S-a schimbat Ion Cilea atit de radical, in numai doi ani ? Evident ca nu, acest lucru nu este posibil cind vorbim de un om care se apropie vertiginos de virsta de 70 de ani. Si atunci, oare ce s-a intimplat ?Nimic altceva decit ca acum altii sunt termenii comparatiei. Gulliver e mic in Tara Uriasilor si urias in Tara Piticilor. Fata de prestatia politica a lui Buican si a lui Jurcan, Cilea face figura de titan, mai toata lumea fiind de acord ca domina viata politica din zona.Priviti-l pe acest om si veti vedea adevarata fata a elitei politice din acest judet. Aveti in fata ochilor imaginea unei personalitati stralucitoare, moderne, capabile sa fie un model pentru tinara generatie.Ne oprim aici. Chiar daca anumite afirmatii facute mai sus par fragmentele unui delir de presa, adevarul se releva prin comparatie. Cilea a ajuns numarul unu.De-a dreptul fantastic !Presupunind ca lucrurile vor merge in aceeasi directie, peste inca doi ani, cel mai important lider politic din judet se va numi…Evident, Ion Nicolae.La urma urmei, de ce nu ? Daca e bal, bal sa fie !
























Lasă un răspuns