De cite ori aud un pesedist plingindu-se ca PD-L aduna primari din opozitie ispitindu-i cu bani pentru investitii si pentru buzunar sau sucindu-le mina la spate cu cite un dosar penal, imi vine in minte figura primarului Tudor Pendiuc. Asa cum stim noi, astia mai batrini, martori ai acelor vremuri, Tudor Pendiuc a fost, pret de doua mandate si ceva, primar PD, coleg cu Traian Basescu si cu Ion Cirstoiu. Pina intr-o zi, in 2001 (uite ca trecura 10 ani de atunci), cind Tudor Pendiuc face mutarea surpriza si trece la PDSR.Nimeni nu stie ce a discutat Tudor Pendiuc cu ministrul Administratiei publice, Octav Cozminca, si nici cum a reusit asta sa-l convinga pe primarul Pitestilor sa-si lase colegii din PD cu curu-n balta, dupa 10 ani de pedism.Se stie doar ca trecerea primarului la PDSR azi se zice racolare a fost precedata de o discutie cu pedeseristul ala incruntat, pe care mascarada lui Ilici l-a prins angajat la secretariatul guvernului. Tot noi, astia mai batrini, ne amintim ca multa vreme Pendiuc a fost pedeserist numai in acte, ca pe Filip Georgescu, seful de la partid, l-ar fi bagat de par in sin, de drag ce-i era, si ca nu calca niciodata pe la sediul partidului (stiti dvs., cladirea aia din centrul orasului luata cam cu japca). De rivalitatea cu Nicolescu pomenim doar in treacat si numai pentru a sublinia ca trecerea lui Pendiuc la PDSR azi se zice racolare seamana izbitor cu un santaj. Ramine vesnic(?) nestiut continutul dosarului pe care Cozminca i l-a fluturat pe la nas lui Pendiuc in miez de noapte, dosar care s-a dovedit extrem de convingator. Ba putem banui ca dosarul e pus la pastrare si, la un caz, pac! la Razboiul! Asadar, ori de cite ori aud un pesedist plingindu-se ca pedelistii le racoleaza primarii, imi vine in minte figura lui Tudor Pendiuc si imi zic ca, pina la urma, PD incearca sa echilibreze scorul, folosind un procedeu inventat si patentat de Iliescu si ai lui. (Dar ce dracu nu au inventat astia? Mita electorala, turismul electoral, sacosele electorale, votul multiplu, gogosile electorale sint tot atitea inventii de-ale lui Ilici.)Intrebarea este: citi primari de comune trebuie sa aduni, ca sa faci un pendiuc?Nota: fotografia pe care am atasat-o articolului am gasit-o in arhiva mea si a fost facuta in aprilie 2004, cind Ion Iliescu, aflat in ultimul an al interminabilelor lui mandate prezidentiale, a venit la Simfonia lalelelor. Fotografia nu a fost mesterita, asa ca limba pe care o vedeti este chiar a lui Iliescu.
























Lasă un răspuns