De 1 Decembrie, imi vine iarasi sa ma gindesc daca sunt sau nu patriot. Ma credeti ca nici eu nu stiu daca sunt sau nu ? In alte vremuri, puteai sa-ti pui intrebarea daca ti-ai da viata pentru tara si, in functie de raspuns, sa deduci daca te incearca ori ba sentimentul patriotismului. Acum, nu se mai pune problema…Imi iubesc limba materna mai mult decit iubesc celelalte doua limbi in care ma descurc, imi place sa locuiesc in tara mai mult decit mi-ar placea in alte parti, ma simt atasat de folclorul nostru si de literatura romina. Pe de alta parte, imi pare rau ca limba noastra nu e de circulatie si mai consider ca nici nu suna prea bine, stiu locuri cu mult mai frumoase decit plaiul mioritic si consider ca alte natii au un folclor mai bogat si o cultura cu mult mai profunda decita a noastra. Asadar, sunt ori nu patriot ?Ce e mai grav, este ca nu am o parere foarte buna despre trasaturile psihologice ale rominului. Sunt constient de limitele psihologiei popoarelor, dar cred ca al nostru e mai lenes ca altele, mai dezordonat, mai putin idealist. Sufar adesea din aceasta cauza.Mai sus pe scara gravitatii este ca nu mai stiu ce este Rominia si a cui este. E doar istorie si stare de spirit si aceea din ce in ce mai indefinita ? E Rominia, cum mai spun la nervi, doar un nume pentru piloti, ca sa stie unde aterizeaza ? E aceasta tara doar un aeroport ?In pofida acestor probleme, simt ca totusi imi iubesc tara, ca sunt patriot. Nu am cum sa o demonstrez, dar asta cred. In fond si parintii copiilor retardati si-i iubesc, poate mai mult decit i-ar iubi daca ar fi normali.Sa raspund, totusi, la intrebarea din titlu. Nu cred ca aceia care nu isi iubesc tara trebuie sa moara pentru ca ei, oricum, sunt deja morti putin.
























Lasă un răspuns