Aud că PNL și PDL au terminat proiectul de statut dar nu au încă numele noului partid.
Problema numelui e crucială. Totuși, Blaga și Iohannis au lăsat-o deoparte.
Nu ar fi nimic ciudat în amânarea acestei decizii dacă PNL nu ar fi votat, la ultimul congres, un statut în care scrie că numele partidului nu poate fi schimbat.
Noul statut al liberalilor a fost proiectat și votat în perioada în care comisiile de negociere a fuziunii se întâlneau periodic.
Pe de altă parte, la congres, Klaus Iohannis a spus că noul partid, cu voia celor de la PDL, se va numi PNL.
Câteva voci din PDL au protestat fără convingere.
Nimeni n-a spus că e absurd ca PNL să voteze chiar în această perioadă o provedere statutară potrivit căreia partidul nu-și va schimba denumirea până în ziua de apoi.
E ceva putred în această chestiune.
Ne-am obișnuit ca partidele, când ajung la guvernare, să își bată joc de cetățeni.
Încă nu ni s-a întâmplat să vedem cum un partid își bate joc de propriii săi membri.
Tot ceea ce se petrece ne lasă să înțelegem că Vasile Blaga a cedat în culise și i-a promis lui Iohannis că nu va avea nicio pretenție cu privire la numele noului partid. Poate să poarte și numele vechi de PNL.
Niciun pedelist nu știe acest lucru. Când îi întrebi, toți răspund papagalicește, că numele partidului va fi ales cândva.
Când ?
Actele pentru fuziune trebuie depuse la Tribunal.
În aceste acte, trebuie trecut un nume.
Îl vor trece, pe ascuns, Blaga și Iohannis ? Vor scrie ei, cu mâna lor, PNL la rubrica „numele formaţiunii rezultate din fuziune” ?
Cred că asta se pregăteşte.
Poate că legea le permite ca în cazul fuziunii numele să nu fie stabilit în vreun for colectiv.
Blaga şi Iohannis pun la cale o măgărie. Una pe care o vor justifica apoi prin necesitatea istorica a unificarii si prin politica faptului implinit.
Măcar Iohannis are acoperirea că ţine cu ai lui.
Blaga nu are nicio acoperire.
Dacă noul partid se va numi PNL, atunci Vasile Blaga va fi cel mai mare trădător din politica ultimilor 25 de ani.
Cu ce i-ar încălzi pe pedelişti să constate că Blaga i-a trădat ?
Cu nimic, evident.
Până când nu e prea târziu, membrii PDL trebuie să îi ceară socoteală lui Vasile Blaga cu privire la denumirea noului partid.
Va avea cineva acest curaj ?
Mă tem că nu.
























Lasă un răspuns