In editia sa de miine (joi, 28 aprilie 2011) „Ziarul de Vilcea” se ocupa in mod profesionist de situatia artistico-materiala a directoarei Doina Migleczi de la Teatrul „Ariel”. Vom afla astfel ca doamna directoare regizeaza opt din cele 18 piese din repertoriu si in multe altele face scenografie. Sa fie dumneaei un munte de talent regizoral si scenografic, ori asta se intimpla doar pentru a ajunge sa incaseze sume care, tinind seama de tarifele practicate la alte teatre de provincie, par sa ajunga la 100-150 de milioane de lei pe luna ? Iar asta in conditiile in care actorii muncesc mai ales din pasiune, salariile fiind extrem de mici.Asadar, directoarea-care-regizeaza-tot se ingrasa din banul public, repartizindu-si siesi spre regizare mai mult decit ar indreptati-o bunul simt, ca sa nu mai vorbim despre talent. Se poate pune totusi problema ca avem de a face cu vreo vocatie regizorala iesta din comun, ca o fi Doina Migleczi un geniu al regiei, numai ca se pare ca lucrurile stau cu totul altfel, iar doamna nu a absolvit Academia de Teatru si Film, ci niste cursuri gen Scoala Populara de Arta.Dar un curs de simt al masurii, oare de ce nu a absolvit ?Vom reveni, dupa editia de miine a „Ziarului de Vilcea”.Semnatura: Adriana Musat
























Lasă un răspuns