O afacere cu droguri care ar fi funcționat de luni bune s-a încheiat cu flagrant și rețineri la Pitești. Trei bărbați, de 36, 39 și 45 de ani, sunt acuzați că au vândut droguri de mare risc, iar o parte din substanțe ar fi fost ascunsă… în pământ.
Ancheta a fost făcută de polițiștii de la BCCO Pitești, împreună cu procurorii DIICOT Pitești.
Potrivit anchetatorilor, în perioada noiembrie 2025 – februarie 2026, cei trei ar fi procurat, deținut și vândut droguri de mare risc – 2 MMC, 2 CMC și cocaină. Bărbatul de 36 de ani ar fi fost sursa de aprovizionare pentru ceilalți doi.
Ieri, doi dintre ei, de 36 și 39 de ani, au fost prinși în flagrant în municipiul Pitești, în timp ce ar fi vândut peste 3 kilograme de 2 CMC, o substanță cristalină încadrată la droguri de mare risc.
Pe parcursul anchetei, oamenii legii au indisponibilizat peste 600 de grame de substanțe interzise. La percheziții au mai fost găsite peste 2 kilograme de cocaină, 70 de grame de 2 CMC și 26 de comprimate ecstasy.
În încercarea de a scăpa de probe, suspecții ar fi îngropat o parte din droguri.
Valoarea totală de piață a substanțelor deținute și vândute este estimată la aproximativ 300.000 de euro.
Astăzi, cei trei au fost reținuți, iar procurorii urmează să ceară arestarea preventivă pentru 30 de zile la Tribunalul Argeș.

























Lasă un răspuns