În perioada 17-19 decembrie, o delegaţie turcă, compusă din Hakan Tutuncu – primar Antalya şi preşedintele Uniunii Municipalităților din Bazinul Mării Mediterane, Hayri Cavusoglu – consilier de stat la Cabinetul Primului Ministru al Turciei, Huseyin Ince -secretar general, Nurettin Uludag -şeful centrului coordonator al primăriilor din Antalya, desfăşoară o misiune de lucru în România. Din program a făcut parte și o vizită în județul Argeș. Cu acest prilej, președintele Florin Tecău și președintele Hakan Tutuncu au semnat Protocolul de Colaborare dintre CJ Argeș, Uniunea Municipalităților din Bazinul Mării Mediterane -Turcia și Patronatul Serviciilor Publice din România. Pentru că s-a luat în considerare recenta reorganizare administrativă din Turcia (a fost creată Uniunea Municipalitatilor din Bazinul Mării Mediterane reprezentând provinciile Antalya, Isparta, Burdur şi Mugla) s-a considerat oportună încheierea acestui acord de colaborare, care să extindă posibilităţile de cooperare între cele două țări.
Într-o conferință de presă, la care au participat reprezentanți ai autorităților publice locale din Argeș (primari și viceprimari), reprezentanți ai ADI Molivișu, reprezentanți ai Camerei de Comerț și Industriei Argeș și ai AOA Argeș, au fost prezentate oportunităţi de investiţii şi parteneriate care se pot realiza pe viitor între partea română și cea turcă. În principal, Hakan Tutuncu, dar și ceilalți membri ai delegației, și-au exprimat interesul pentru proiectul staţiunii turistice Ghițu –Molivişu și pentru sistemul de management al deşeurilor din județul Argeș.

























Lasă un răspuns