Orașul Ștefănești a marcat, astăzi, cu emoție și respect, 107 ani de la Marea Unire din 1 Decembrie 1918. La manifestări au participat reprezentanți ai autorităților locale, consilieri locali și numeroși locuitori ai localității, uniți de mândria tricolorului și de dorința de a păstra vie moștenirea și valorile naționale.
Sărbătoarea Zilei Naționale a României a debutat cu o ceremonie religioasă și depuneri de coroane, în semn de recunoștință față de cei care au contribuit la făurirea României Mari, și a continuat cu un moment artistic oferit de cursanții Centrului Cultural Ștefănești, care au adus în prim-plan bucuria și spiritul autentic românesc.
Iată și mesajul primarului Nicolae Velcea:
”Astăzi, de 1 Decembrie, celebrăm Ziua Națională a României — ziua în care ne onorăm istoria, identitatea și valorile care ne unesc ca popor.
Este un moment de recunoștință față de cei care au luptat pentru unitate și libertate, dar și un prilej să privim cu încredere spre viitor.
Forța unei națiuni stă în solidaritatea și responsabilitatea fiecăruia dintre noi.
Să purtăm tricolorul cu mândrie și să celebrăm ceea ce ne unește!
La mulți ani, România!
La mulți ani, Argeş!
La mulți ani, Ștefănești!”, a scris edilul pe pagina sa de Facebook.

























Lasă un răspuns