Weekend cu premieră pe scena Teatrul Alexandru Davila. Între 8 și 10 mai, programul aduce comedie satirică, povești pentru copii și spectacole care merg de la visul american la fantezia revuistică.
Capul de afiș este, fără îndoială, premiera „Ultima oră”, programată vineri, 8 mai, de la ora 19:00, în Sala Mare. Textul lui Mihail Sebastian prinde viață într-o montare semnată de Răzvan Săvescu, care propune „un spectacol viu, cu ritm alert și personaje bine conturate”. Acțiunea ne duce direct într-o redacție de ziar unde „se fac știri de scandal care pot modifica destine”, iar intriga pornește de la un scandal politic capabil să schimbe soarta tuturor. Este o satiră tăioasă a presei și a societății, cu umor și dialoguri memorabile, despre compromisuri, lașități și încercarea de a rămâne demn într-un mediu corupt.
Sâmbătă, 9 mai, dimineața este dedicată celor mici, cu „Ursul păcălit de vulpe” (ora 11:30, Sala Studio), o poveste în care „hazul și necazul își dau întâlnire”, iar personajele lui Ion Creangă apar „în carne și oase”, într-o lecție de istețime spusă pe înțelesul copiilor.
Seara de sâmbătă (ora 19:00, Sala Mare) aduce „America nu crede în lacrimi”, un spectacol despre o tânără care își croiește drum „prin labirintul fascinant și imprevizibil al New York-ului”. Între speranță și deziluzie, povestea devine „un tablou vibrant al identității și al visurilor care prind contur dincolo de granițe”.
Duminică, 10 mai, de la 11:30, „Motanul încălțat” (sold out) reamintește, într-o montare plină de energie, că „este important să crezi în tine și să fii creatorul norocului tău”.
Weekendul se încheie în ritm de muzică și dans cu „Bella Italia” (ora 19:00, Sala Mare), o „fantezie revuistică purtată pe aripi muzicale însorite”, unde, sub masca „dolce vita”, descoperim că „italienii suntem noi”, într-un spectacol plin de culoare, umor și imagini de poveste.
Un program variat, dar cu un punct clar de atracție: premiera „Ultima oră”, care deschide weekendul cu o oglindă incomod de actuală a lumii presei.
Biletele se pot achiziționa de la Agenția Teatrală sau online de pe www.mystage.ro

























Lasă un răspuns