Prefecta de Argeș, Ioana Făcăleață, riscă să își bată singură cuie-n talpă

 Am mai scris pozitiv despre Ioana Făcăleață, prefecta de Argeș, fiindcă e pe cale să restabilească prestigiul Instituției Prefectului, așa cum nu s-a mai întâmplat de zeci de ani. Prefecta Făcăleață se implică instituțional ori de câte ori apar probleme în județ, ceea ce e normal, dar fiindcă predecesorii au fost niște impotenți, ni se pare ieșit din comun.

 

De data asta însă tare mă tem că prefecta Făcăleață riscă să își bată singură cuie-n talpă. În urma situației de la Dârmănești, când o elevă de 13 ani a reclamat gesturi de hărțuire sexuală din partea unui profesor sexagenar, Ioana Făcăleață a dat un comunicat care o obligă enorm. Vă invit să citiți pentru a înțelege ce vreau să spun:

 

 

”Am decis să convoc de urgență, pentru luni, 2 februarie, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Argeș și ai structurilor de ordine publică, pentru analiza o serie de incidente de netolerat în unitățile școlare și pentru a stabili măsuri clare care să garanteze siguranța în școli și în imediata lor vecinătate.

Această decizie vine în urma unor evenimente grave petrecute în ultimele zile în unități de învățământ din județul Argeș.

 La o școală din Dârmănești, situația este de o gravitate extremă: o elevă de doar 13 ani a reclamat că un profesor, în vârstă de 64 de ani, ar fi avut un comportament neadecvat la adresa sa. La acest moment profesorul se află la audieri.

 La o școală din Costești, doi elevi au fost implicați într-o bătaie și au fost reținuți, iar alți 41 de elevi care au asistat la incident au fost sancționați.

 La un liceu din Pitești, un elev a agresat doi muncitori care desfășurau lucrări în incinta unității de învățământ.

Pe parcursul anului 2025 au fost 85 de acte de violență în școli, iar în ultimele patru luni – 29 de incidente. Trebuie să acționăm ferm și imediat!

Nu voi tolera astfel de situații. Copiii noștri trebuie să fie în siguranță la școală și de aceea le cer și cadrelor didactice mai multă vigilență!

Mulțumesc Poliției Argeș pentru modul profesionist în care a intervenit până acum. Cer vigilență maximă și aplicarea legii în litera și spiritul ei în continuare!

Nu putem și nu vom asista pasivi la astfel de comportamente. Siguranța copiilor noștri nu este negociabilă!”.

 

Asta a spus prefecta.

Important este însă ce urmează.

E extrem de dificil să treci dincolo de vorbe și foarte ușor să rămâi la stadiul de vorbe goale.

 

O invit, cu toată deferența, pre dna prefect să comunice la ce” măsuri clare care să garanteze siguranța în școli și în imediata lor vecinătate” s-a ajuns în urma convocării reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Argeș și ai structurilor de ordine publică.

 

Dacă tăcea, cum au tăcut alții, tăceam și eu. Dacă a vorbit, să vedem de ce a făcut-o.

 

Gheorghe Smeoreanu

 

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Au furat toate partidele, dar numai unele au și trădat
Au furat toate partidele, dar numai unele au și trădat

Când un popor este nevoit să aleagă între bunăstare și onoare, dacă e un popor nobil, alege onoarea.   Adaug…

Organizația PNL Argeș a fost operată de unicul ei neuron
Organizația PNL Argeș a fost operată de unicul ei neuron

A făcut o mulțime de prostii Alina Gorghiu cât a fost președinta PNL Argeș, dar toate au fost în spiritul…

PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!
PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!

Astăzi sărbătorim Drapelul Național, unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității și unității noastre. Tricolorul ne amintește de istoria…

Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…
Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…

Un caz petrecut la sfârșitul lunii mai în Slatina a fost clarificat de polițiști, după mai multe săptămâni de verificări…

Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă
Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă

Primăria Municipiului Pitești continuă investițiile în modernizarea infrastructurii rutiere, prin finalizarea și recepționarea lucrărilor executate pe strada Intrarea Despina Doamna…