Săptămâna trecută deputatul Cătălin Teodorescu a fost la un vot distanță de încuviințarea arestării sale Astăzi, Camera Deputaților a decis că votul de atunci a fost o eroare materială, dat fiind că s-a descoperit că cel puțin un deputat a fost trecut prezent, deși nu se afla în sală (chiar despre Marko Attila se făcea discuție, adică celălalt deputat a cărui ridicare de imunitate se discuta în aceeași zi).
Plenul Camerei a adoptat proiectul de hotarâre privind corectarea erorii produse la votul pentru ridicarea imunitatii deputatului Teodorescu cu 199 voturi pentru, 58 abțineri și șase voturi împotrivă.
PNL-ul s-a abținut de la vot, motivând că era mult mai normal ca votul să fie reluat.
Cei doi deputați cărora le-a fost ridicată imunitatea– Cătălin Teodorescu și Marko Attila – sunt cercetați în dosarul şefei DIICOT, Alina Bica.

























Lasă un răspuns