Centrul Cultural Pitești organizează, în perioada 22–26 iunie 2026, o serie de evenimente cultural-educative, literare și de dezvoltare personală, desfășurate atât cu public prezent în Sala Ars Nova de la Casa Cărții, cât și online, pe pagina oficială de Facebook și pe site-ul instituției. Accesul publicului este permis în limita locurilor disponibile.
Luni, 22 iunie
Ora 14.00 – Cenaclul „Armonii Argeșene”
Eveniment coordonat de scriitorul dr. Adrian Mitroi, președintele Ligii Scriitorilor Români – Filiala Argeș.
Întâlnirea aduce în prim-plan literatura și dialogul cultural în cadrul cenaclului găzduit de Sala Ars Nova.
Ora 16.00 – Prelegerea „Anxietatea socială sau frica de alții”
Proiect: „Clubul de lumină”
Coordonator: terapeuta și scriitoarea Corina Caltan
Evenimentul propune o reflecție asupra relațiilor sociale și a emoțiilor care le însoțesc.
„Anxietatea socială este acea neliniște profundă care transformă prezența celorlalți într-o oglindă în care ne este teamă să ne privim”, spune Corina Caltan.
Ora 17.00 – Prelegerea „Dincolo de diagnostic”
Proiect: „Timp pentru echilibru interior”
Coordonator: psiholog clinician și meloterapeut Anișoara Anghel
Invitat: Loredana-Marcela Băluță, psiholog clinician specialist DGASPC – C.S.C.H Trivale Pitești, logoped principal
Tema abordează incluziunea și înțelegerea copiilor cu cerințe educaționale speciale (CES).
„Dincolo de diagnostic există o personalitate, emoții, resurse, vise și potențial”, subliniază Anișoara Anghel.
Ora 20.00 – „Restituiri – Pitești”, nr. 1/2026
Proiect: „Istorie și istorii cu Marin Toma”
Coordonator: dr. Marin Toma, istoric și redactor-șef al revistei
Eveniment online, transmis pe pagina de Facebook a instituției.
Numărul curent al revistei reunește studii de istorie, cultură și civilizație semnate de Marius Andreescu, Aurel Radu, Bianca-Elena Chiță, Florin-Gabriel Rățoi și Marin Toma.
Marți, 23 iunie
Ora 15.00 – Prelegerea „Morală și Norme Juridice. Limitele Normativismului Juridic. Ipoteza Non-Dreptului”
Proiect: „Cultură și Credință în Societatea Contemporană”
Coordonator: dr. Marius Andreescu
Prelegerea explorează raportul dintre morală și drept, precum și limitele normelor juridice.
„Morala și dreptul sunt două sisteme normative complementare…”, explică autorul, subliniind diferențele dintre legalitate și moralitate și rolul conștiinței umane în raport cu legea.
Ora 17.00 – Conferința „Despre Viteză: pe repede-înainte!”
Proiect: „Colocviile Municipiului Pitești”
Coordonator: scriitorul dr. Leonid Dragomir
Invitat: eseistul și antropologul Silviu Man
Conferința analizează accelerarea vieții contemporane și efectele acesteia asupra individului și societății.
„De ce trăim mai repede decât generațiile de dinaintea noastră?”, este una dintre întrebările centrale ale întâlnirii.
Miercuri, 24 iunie
Ora 14.00 – Prelegerea „Forme fixe de poezie. Sonetul (I)”
Proiect: „Literatura Română în Context European”
Susținut de scriitoarea și profesoara Iudita Dodu Ieremia
Prelegerea urmărește evoluția sonetului de la originile sale până în literatura română contemporană.
„Sonetul a fost cultivat cu fervoare de poeții Renașterii italiene…”, explică autoarea.
Ora 17.00 – Spectacolul „Ia, Tezaur Românesc”, ediția a III-a
Organizatori: Primăria Municipiului Pitești și Consiliul Local, prin Centrul Cultural Pitești
Coordonator: prof. de canto popular Valentin Grigorescu
Eveniment dedicat Zilei Universale a Iei, cu participarea unor artiști de muzică populară cunoscuți la nivel național.
Intrarea este liberă.
Joi, 25 iunie
Ora 14.00 – Dialogul „Șahul, instrument puternic al educației”
Proiect: „Pasionat de Șah”
Coordonator: ing. Andrei Rădulescu
Invitat: Daniel Vorovenci, directorul Colegiului Național „Alexandru Odobescu”
Discuția aduce în prim-plan introducerea șahului ca disciplină opțională în școli.
Ora 16.00 – Lansarea volumului „Teologie și filosofie. Studii, eseuri, aforisme”
Proiect: „Confluențe literare”
Coordonator: scriitoarea Allora Albulescu
Autor: dr. Marius Andreescu
Eveniment editorial desfășurat sub egida Fundației Literare „Liviu Rebreanu” și Asociației Creatorilor de Ficțiune – Filiala Pitești.
Vineri, 26 iunie
Ora 12.00 – Spectacolul „Tom și Jerry în română…”
Susținut de M.C. Grăilă (Octavian Dărmănescu) – muzeograf, scriitor și cantautor
Spectacolul propune o abordare ludică și poetică a relațiilor umane și a cotidianului, într-o combinație de muzică, umor și reflecție.
„Să lăsăm româna, această limbă neo-latină, să demanteleze cu umor poveștile noastre”, spune artistul.
Evenimentele pot fi urmărite online sau în Sala Ars Nova de la Casa Cărții, în limita locurilor disponibile.

























Lasă un răspuns