Consemnam o noua si spectaculoasa rasturnare a carutei cu prosti, un nou episod din razboiul etern al ziaristilor cu limba romina, cu logica si cu cultura generala.TOPPrimarul din Albota cere impuscarea unui presupus violator.Am vazut titlul asta si m-am mirat ca l-ar fi auzit cineva pe Dumitru Ion zicind „Cer impuscarea unui presupus violator”, asa ca am citit si articolul si, asa cum ma asteptam, din text reiese altceva. Comentind un caz de viol petrecut la el in comuna, primarul a declarat ca violatorilor li s-ar cuveni un glont, ceea ce e cu totul alt lucru.Presupus violator inseamna un barbat banuit de viol, adica nedovedit, adica nevinovat pina la proba contrarie, dar calatorul din caruta noastra sugereaza ca primarul Albotei cere sa fie impuscat unul banuit, adica inca nevinovat!Sper ca Dumitru Ion nu va citi minunea din Top, pentru ca altfel te pomenesti ca va cere impuscarea unui dovedit ziarist prost. OBIECTIV ARGESEAN”O femeie a fost ranita grav si alti doi barbati s-au ales cu rani usoare in urma unui accident petrecut ieri-dimineata, in comuna Baiculesti. Iata dar femeia de sex masculin sau mai bine zis femeia de sexe masculine, fiind vorba de „alti” doi barbati. S-o lamurim pe domnisoara de la Obiectiv ca alt inseamna inca unul din aceeasi categorie de obiecte cu acela mentionat anterior si ca, in context, nu numai ca e in plus, dar mai creeaza si efecte comice (presupun) nedorite, pentru ca se gasesc unii sa traga concluzia ca acei doi barbati fac parte din aceeasi categorie (acelasi sex, aici) cu femeia aia sau ca, poate, femeia aia avea mustati, lucru care i-a derutat neuronul autoarei. CURIERUL ZILEI”Sfirsit tragic pentru un batrin de 81 de ani, din Ciomagesti: el sfisiat de ciini, ea inghetata in cada.Vazuram femeia de sex masculin, iata dar si barbatul de sex feminin intr-un titlu care constituie o culme a absurdului in saptamina abia incheiata. De fapt, ne lamurim mai tirziu ca inghetata din cada e femeia mortului, al carei deces ciudat, in urma cu vreo trei ani, constituie jumatate din sfirsitul tragic al batrinului. E, d-ale Curierului…VIATA VALCII”Razboiul de succesiune nu va avea loc. Sudul nu dezerteaza de la PSD.E de antologie ce iese cind semidoctii isi dau aere (altele decit basini). In loc sa ne spuna simplu ca primarii PSD din sudul judetului nu pleaca la UNPR, autorul o da, subtire, cu America si trage un basinoi, asa cum spuneam, de antologie, incurcind secesiunea cu succesiunea. E bine si asa, sa ne felicitam ca Sudul nu porneste conflictul de orice fel ar fi el pentru ca e mai buna o pace strimba decit un razboi drept. Asadar, cit sintem inca pe pace, calatoria noastra cu caruta va continua.
























Lasă un răspuns