Imi vine greu sa-mi explic surprinzatoarea decizie a managerului de la OLTCHIM, care distruge cea mai buna echipa romineasca de handbal din toate timpurile pe temeiul unor suparari de copil rizgiiat. Constantin Roibu declara ca s-a saturat de birfele de prin ziare, lasind sa rabufneasca din nou cunoscuta si recunoscuta intoleranta a domniei sale la presa care nu-l tamiiaza. Fiind insa vorba despre ziare pe care nu le poate manevra si despre oameni pe care degeaba ar vrea sa-i alunge cu pietre si pentru ca Serviciul Romin de Informatii nu are de gind sa-i pedepseasca pe nemernici, Roibu isi compenseaza frustrarile razbunindu-se pe echipa de handbal. Mi se pare mie ca domnul Roibu a stat prea mult in functia in care l-a eternizat pedesereul lui Ilici, pentru ca a uitat ca este doar un slujbas la stat, pe care, dupa cum arata cifrele si bilanturile, nu l-a servit prea bine, ca sa nu spunem de-a dreptul ca l-a servit rau si ca banii pe care s-a angajat sa-i dea si pe care acum nu mai vrea sa-i dea nu sint adusi de domnia sa de acasa. Nu Roibu este sponsor, sponsor este statul romin. Sau cel putin asa sintem lasati sa credem. Ar fi totusi prea simplu sa punem o asemenea decizie, plina de consecinte grave pentru o sumedenie de oameni, doar pe seama unui impuls de moment, pentru ca atunci ar trebui sa tragem incheierea ca domnul Roibu este oarecum labil psihic. Asadar, ori e nebun si atunci trebuie dus acolo unde sint dusi nebunii, ori nu e, si atunci il putem suspecta ca isi ascunde adevaratele motive si adevaratele intentii sub masca unei suparari fara o cauza precisa.<-p>Nu cred nici ca la mijloc ar fi conflictul de putere in club cu presedintele demisionar Gavrilescu, caruia managerul general ii reproseaza ca ia masuri fara sa-l intrebe si ca declara prin ziare ca gaseste sponsori, chiar daca isi suprima combinatul sponsorizarea. Gavrilescu si-a anuntat demisia cu mult inainte ca Roibu sa anunte ca surpima de ieri pe azi sprijinul financiar pentru echipa, asadar, in intelepciunea lui, Gavrilescu a cedat in amintitul conflict pentru intiietate. Daca eliminam varianta capriciului de neinteles la un om cu statutul lui Constantin Roibu, si pe aceea a deranjul pe care i l-a provocat Gavrilescu, inseamna ca e vorba de altceva atit de grav, atit de compromitator si atit de scandalos, ca nu poate fi marturisit. Sa fi ajuns combinatul in sapa de lemn si sa nu-si mai poata permite sa tina echipa? Sa fie o falimentare la misto, pentru ca altcineva sa preia echipa, cu nume si cu palmares, pe doi lei? Din nefercire, de aici, de unde privesc eu, nu am cum sa stiu. Astept insa o clarificare din partea managerului general Constantin Roibu, unul din faimoasele sale comunicate de presa, care sa detalieze ce si cum. Ar fi bine, macar pentru a sterge impresia ca mimeaza supararea intr-o reprezentatie de teatru ieftin, nedemna, zic eu, pentru un om atit de grijuliu cu imaginea lui si atit de sensibil la modul cum il vede presa. Nu de alta, dar mai sint si in alte parti ziaristi, nu numai la Vilcea.
























Lasă un răspuns