Patru zile pline de teatru, emoție și personaje memorabile îi așteaptă pe spectatorii din Pitești, în perioada 14 – 17 mai, la Teatrul „Alexandru Davila”. Programul aduce premiere, invitați din Franța și București, dar și spectacole pentru copii și adulți, odată cu debutul celei de-a XXIX-a ediții a Festivalului Internațional al Teatrului de Studio.
Festivalul se deschide joi, 14 mai, de la ora 19:00, în Sala Studio „Liviu Ciulei”, cu premiera spectacolului „Magazinul de jucării”, o dramatizare după povestea Sidoniei Drăgușanu. Spectacolul transformă jucăriile în personaje care vorbesc despre frici, speranțe și iubire, într-o poveste „presărată cu cântece vesele” și momente emoționante, dedicate nu doar copiilor, ci și adulților care încă mai păstrează ceva din copilărie. În centrul poveștii se află Grasu’, o jucărie timidă și sensibilă, care descoperă că dragostea adevărată poate fi mai aproape decât credea.
Vineri, 15 mai, publicul va putea vedea spectacolul companiei franceze La Chaudière Intime din Grenoble – „Albertine Sarrazin, fuga după gratii & Disco”. Inspirată din viața și scrierile autoarei franceze Albertine Sarrazin, producția este descrisă drept „un basm modern” despre doi oameni condamnați de societate și despre o iubire dusă până la revoltă și libertate. În partea a doua, spectacolul schimbă registrul și intră în atmosfera nebună a disco-ului anilor ’70.
Weekendul aduce și spectacole pentru cei mici. Sâmbătă, de la ora 11:30, copiii sunt invitați la „Fata Moșului și fata Babei”, adaptarea scenică a binecunoscutei povești a lui Ion Creangă. Spectacolul vorbește, pe înțelesul celor mici, despre diferența dintre bine și rău, despre empatie, generozitate și hărnicie.
Tot sâmbătă seară, de la ora 19:00, scena va fi ocupată de Lamia Beligan, în spectacolul „Vivien Leigh: Ultima conferință de presă”. Publicul o va redescoperi pe celebra actriță din „Pe aripile vântului” într-un one-woman show intens și emoționant, care reconstruiește ultimele zile din viața starului hollywoodian. Spectacolul promite „un moment de intimitate” construit cu umor, fragilitate și nostalgie.
Seria spectacolelor se încheie duminică, 17 mai, ora 19:00, cu „Portretul Doamnei T.”, montare în care o fostă mare actriță și un pictor ajung să își dezvăluie, treptat, propriile răni și povești de viață. Între confruntări, tandrețe și momente de poezie, spectacolul vorbește despre singurătate, memorie și felul în care un portret poate spune adevăruri neașteptate despre oameni.
Bilete se găsesc la Agenția Teatrului și online, pe www.mystage.ro.

























Lasă un răspuns