Primarul Mircia Gutău: ”Pîrvulescu-Grinch vrea să stingă Steaua Crăciunului”!

 

 

 

 

 

După ce toată primăvara şi vara i s-a aplecat de la florile care au umplut de culoare şi parfum Râmnicul şi l-au transformat într-o adevărată grădină, spre încântarea locuitorilor săi, dar şi a vizitatorilor care ne-au călcat pragul, viceprimarul Virgil Pîrvulescu are, acum, un puseu de alergie la sărbătorile de iarnă şi la decoraţiunile de Crăciun.

Îl dor ochii când vede că oraşul se pregăteşte să întâmpine cum se cuvine sărbătoarea Naşterii Domnului. Îi vine greaţă când se gândeşte la străzile şi bulevardele decorate cu ocazia sărbătorilor atât de dragi tuturor.

Omul acesta are, de fapt, o problemă cu frumosul! Cu culorile… Cu luminile de sărbători… Cum ar arăta Râmnicul cu Virgil Pîrvulescu (să presupunem prin absurd) primar? Deja ştim – vara: fără nicio floare, fără verdeaţă, cenuşiu şi posac, iar iarna: cu străzi întunecate, pustii, lipsite de fiorul sfânt al Crăciunului.

Dacă ar putea, Pîrvulescu – aidoma unui „Grinch” local – ar fi în stare să stingă şi Steaua Crăciunului!

Am mai spus-o, o repet: RÂMNICENII MERITĂ TOT CE ESTE MAI BUN!

Sărbătorile Crăciunului sunt sfinte pentru fiecare dintre noi şi se cuvine să le întâmpinăm cum se cuvine: împreună cu cei dragi, într-un oraş decorat în spiritul acestei sărbători minunate, cu speranţa într-un an mai bun. Ştiu că trăim o perioadă complicată şi cu multe incertitudini, dar sunt anumite lucruri la care nu se cade, cu niciun chip, să renunţăm! Iar Crăciunul petrecut cu multă lumină, în suflete şi în jur, este unul dintre ele.

Am demarat din timp decorarea oraşului pentru ca iluminatul festiv să poată fi pornit pe 1 Decembrie, de Ziua Naţională a României. Iar după cum unii dintre râmniceni au observat, montarea decoraţiunilor pe bulevardele aglomerate se face noaptea, pentru a nu stânjeni circulaţia autovehiculelor.

În acest an vom acorda o atenţie deosebită cartierelor oraşului şi zonelor limitrofe, considerând că toţi locuitorii Râmnicului, indiferent la ce distanţă stau de centru, trebuie să se bucure de Magia Crăciunului.

Cât priveşte costurile energiei electrice necesare funcţionării acestor decoraţiuni, să stea liniştit Virgil Pîrvulescu şi grupusculul său de alarmişti profesionişti: toate instalaţiile în curs de montare sunt dotate cu sisteme de iluminat dintre cele mai performante şi economice.

Mai mult, în perioada imediat următoare se va finaliza şi proiectul cu fonduri europene ”Reabilitare iluminat public în Municipiul Râmnicu Vâlcea, inclusiv realizarea unei canalizaţii subterane noi aferente reţelelor electrice şi de telecomunicaţii” în urma căruia, prin înlocuirea a peste 700 de corpuri de iluminat cu LED şi impunerea sistemului de dimming (reducerea nivelului de iluminat în orele de noapte cu trafic redus), consumul din reţeaua de iluminat stradal se va reduce cu mai mult de un sfert.

Aşa că nu are de ce să-şi facă griji viceprimarul Pîrvulescu: sunt bani suficienţi pentru buna funcţionare a oraşului, pentru iluminatul de sărbătorile Crăciunului şi mai rămân destui şi pentru consistentul său salariul, pe care îl încasează lunar în schimbul a câtorva postări pe Facebook.

Mircia Gutău, primarul Municipiului Râmnicu Vâlcea

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!
PSD Argeș: La mulți ani, Drapelului României! La mulți ani tuturor românilor!

Astăzi sărbătorim Drapelul Național, unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității și unității noastre. Tricolorul ne amintește de istoria…

Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…
Agresiune într-o stație peco din Slatina. Un bărbat de 31 de ani, reținut după mai…

Un caz petrecut la sfârșitul lunii mai în Slatina a fost clarificat de polițiști, după mai multe săptămâni de verificări…

Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă
Încă două străzi din Pitești au trecut printr-o transformare completă

Primăria Municipiului Pitești continuă investițiile în modernizarea infrastructurii rutiere, prin finalizarea și recepționarea lucrărilor executate pe strada Intrarea Despina Doamna…

Undă verde pentru două fântâni publice în Ștefănești. APM Argeș a emis decizia de încadrare
Undă verde pentru două fântâni publice în Ștefănești. APM Argeș a emis decizia de încadrare

Primăria Orașului Ștefănești informează că, pentru proiectele: – „Proiectare și execuție foraj fântână publică – zona Golești” – „Proiectare și…

Zilele Slatinei aduc restricții de circulație în centrul orașului. Ce zonă trebuie evitată până luni
Zilele Slatinei aduc restricții de circulație în centrul orașului. Ce zonă trebuie evitată până luni

Șoferii care ajung în acest weekend în Slatina trebuie să țină cont de restricțiile de circulație impuse cu ocazia Zilelor…