Adrian Miuțescu nu e ”cîțist”. Ce vor face liberalii argeșeni

 

 

 

 

 

Florin Cîțu și-a anunțat astăzi candidatura la președinția PNL, iar o listă lungă de susținători, în frunte cu Emil Boc, a apărut în spațiul public.

Cîțu va fi flancat și de cele două amazoane liberale Alina Gorghiu și Raluca Turcan.

Spre cinstea sa, liderul Adrian Miuțescu, de la Argeș, nu s-a dat după cum a bătut astăzi vântul și, într-o postare pe Facebook și-a reafirmat susținerea față de Ludovic Orban.

”Delegația PNL Arges a participat azi la Consiliul Național al PNL, unde s-a stabilit calendarul alegerilor interne.

Echipa PNL Arges îl susține pentru un nou mandat în fruntea partidului pe președintele Ludovic Orban”, a scris Adrian Miuțescu.

Este de apreciat fair – play- ul lui Miuțescu, dar lucrurile trebuie privite și dintr-o altă perspectivă, mult mai concretă.

Pentru a-și susține candidatura, premierul Cîțu ar putea apela la mită de banul public, după cum remarcă unii comentatori.

”Eu doar sper ca Florin Cîțu să nu își plătească funcția de șef la PNL cu banii publici ai României.Pentru că semnalele din banii pe PNRR sunt clare: mai mult de jumătate din bani sunt alocați fostilor pedelisti din Ardeal. Emil Boc fiind campion cu aproape 10% din PNRR”, afirma pe facebook economistul Adrian Câciu. ”Cu alte cuvinte ca să iasă Cîțu șef se imprumuta țara, iar datoria o plătește moldoveanul si olteanul.Urmele rămân. S-ar putea să asistăm la cea mai mare operatiune de cumpărare de influență pe bani publici din istoria României”, mai spune acesta.

Să vedem cum stau lucrurile din unghiul de vedere al Argeșului.

Adrian Miuțescu este într-o relație de amiciție cu Ludovic Orban cu care este coleg în PNL de decenii. Era limpede că, Miuțescu nu își putea trăda prietenul fără a da dovadă de lipsă de caracter. Așa se face că PNL Argeș a dat de ceva vreme mesaje oficiale că îl susține pe Orban.

Mai e ceva care cred că îi apropie pe cei doi și anume modul ceva mai ponderat de a face politică.

Dacă Florin Cîțu pare a avea o latură useristă, Orban lasă impresia că îi pasă de tradiții, este mai conservator, chiar cu unele nuanțe naționaliste.

Cîțu nu iese din cuvântul Comisiei Europene, Orban și-a permis să critice Bruxelles-ul pentru faptul că nu finanțează prin PNRR deja începutele mari proiecte de irigații.

La rândul său, Adrian Miuțescu și-a exprimat disponibilitatea de a colabora cu conducerile pesediste de la Primăria Pitești și CJ Argeș pentru marile proiecte argeșene. Un ”cîțist” nu ar fi făcut asta.

În fine, să recunoaștem că adeziunea lui Miuțescu la echipa Orban presupune un risc și anume ca în situația unui eșec, Florin Cîțu să pedepsească economic Argeșul.

Este de presupus însă și faptul că dacă va cîștiga președinția PNL, Ludovic Orban să revină la Palatul Victoria în funcția de premier, iar atunci Miuțescu ar fi pe cai mari.

Miuțescu a optat, nu mai are ce face, e bine, cel puțin, că nu este un trădător.

Așa după cum se arată lucrurile, să sperăm că Orban nu a pierdut deja bătălia, fiindcă Florin Cîțu oricum nu va iubi acest județ.

Mai rămâne speranța că Florin Cîțu nu a fost atât de slugarnic încât să fi făcut impresie bună la Comisia Europeană, iar președintele Klaus Iohannis va rămâne neutru. Altminteri, Cîțu cîștigă.

Este de așteptat ca după ziua de astăzi, Alina Gorghiu sau cine știe cine altcineva va începe atacul împotriva lui Adrian Miuțescu și este de urmărit ce vor zice și vor face liberalii argeșeni.

Probabil că acum, impresionați de ceea ce s-a întâmplat duminică la București, unii să regrete că organizația lor s-a exprimat în favoarea lui Ludovic Orban.

Le reamintesc că în viață există riscuri, dar și demnitate, iar soarta îi răsplătește pe cei curajoși.

În așteptarea contraatacului președintelui PNL încă în funcție, voi spune că subiectul merită interes maxim, că PNL riscă să își piardă prin Cîțu denumirea de partid ”national”, iar ce va fi va fi.

Deocamdată știm că Adrian Miuțescu nu e ”cîțist”, ceea ce mie unuia îmi sună bine.

Gheorghe Smeoreanu

Distribuie:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Zilele Orașului Mioveni încep vineri, 26 iunie!
Zilele Orașului Mioveni încep vineri, 26 iunie!

Mioveniul intră din nou în atmosfera de sărbătoare, odată cu debutul Zilelor Orașului Mioveni 2026, un eveniment așteptat cu interes…

Primăria Râmnicu Vâlcea și Asociația ENVIRON organizează o nouă campanie de colectare deșeuri electrice și…
Primăria Râmnicu Vâlcea și Asociația ENVIRON organizează o nouă campanie de colectare deșeuri electrice și…

Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea împreună cu Asociația ENVIRON și DAB Recycling SRL organizează în data de 25 iunie 2026 o…

Râmnicu Vâlcea: Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” , cea de-a cincea unitate școlară eficientizată energetic prin…
Râmnicu Vâlcea: Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” , cea de-a cincea unitate școlară eficientizată energetic prin…

Încă o unitate școlară din Râmnic a finalizat procesul de eficientizare energetică în baza unui proiect cu finanțare prin Planul…

Trotinetele electrice, interzise în zona pietonală și în alte spații publice din Mioveni
Trotinetele electrice, interzise în zona pietonală și în alte spații publice din Mioveni

Zona centrală a Bulevardului Dacia din Mioveni continuă să fie transformată, în fiecare duminică, într-un spațiu destinat plimbării, relaxării și…

Anunț al Primăriei Mateești privind programul ridicării deșeurilor în luna iulie 2026
Anunț al Primăriei Mateești privind programul ridicării deșeurilor în luna iulie 2026

RIDICARE DEȘEURI PENTRU LUNA IULIE 2026 01.07 – Gunoi menajer (pubela) 08.07 – Gunoi menajer (pubela) 15.07 – Reciclabile (sacii)…