Vineri în PE s-a votat împotriva dublului standard în ceea ce privește alimentele. Legea a trecut, iar dublul standard nu va mai fi aplicat pe acest sector în Uniunea Europenă. Teoretic, nici până acum nu ar fi trebuit aplicate, dar una e una, alta e alta și se știe că liderii UE vor să-și vândă chiar cu prețul sănătății oamenilor, produsele mai puțin benefice.
Parlamentarii care au votat împotrivă, majoritatea de la PNL, sunt următorii: Marinescu, Mureșean, Buda, Stolojan, Țurcan, Vălean și Daciana Sârbu de la Pro România.
”Este inadmisibil ca în țară să spui că lupți pentru români, dar în Parlamentul European să votezi împotriva raportului care sancționează această practică a dublului standard în privința alimentelor de pe piața UE! Și mai șocant este că dacă privim lista de vot, liberalii sunt printre singurii europarlamentari care au votat împotrivă”, a spus Dan Nica, europarlamentar PSD.

























Lasă un răspuns